12 czerwca

 

Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Dzieci pracujące na plantacji w Bacolod (Filipiny) podczas wysiewu nasion.  fot.  Joseph Fortin/MOP© CC by-nc-nd 2.0

Dzieci pracujące na plantacji w Bacolod (Filipiny) podczas wysiewu nasion.
fot. Joseph Fortin/MOP© CC by-nc-nd 2.0

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (ang. World Day Against Child Labour) został ustanowiony przez afiliowaną przy ONZ Międzynarodową Organizację Pracy (MOP, ang. ILO) w celu ograniczenia wyzysku dzieci i przestrzegania konwencji MOP nr 182 w sprawie najcięższych form pracy dzieci i konwencji MOP nr 138 w sprawie minimalnego wieku zatrudnienia. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 2002 roku.

Według danych MOP z lipca 2013 roku:

•    Od 2000 roku liczba pracujących dzieci spadła o jedną trzecią, do 168 milionów. Ponad połowa z tych dzieci pracuje w niebezpiecznych warunkach.

•    Najwięcej dzieci pracuje w Azji oraz rejonie Pacyfiku (78 milionów, niemal 10% dzieci z tamtego regionu), jednak to w Afryce Subsaharyjskiej problem dotyka największej części populacji – pracuje więcej niż jedna piąta dzieci.

•    Wśród pracujących dzieci najwięcej jest zatrudnionych (oficjalnie lub „na czarno”) w rolnictwie. Ten sektor odpowiada za 59% przypadków pracy dzieci.

Dzieci pracują na farmach, w fabrykach, kopalniach, handlują, sprzątają w prywatnych domach, biegają „na posyłki”, oprowadzają turystów, bywają wykorzystywane w narko- i seksbiznesie, walczą w armiach… Nie mają szans na dzieciństwo, na edukację, na lepsze życie.

Wydawałoby się, że jest to zjawisko charakterystyczne dla krajów Globalnego Południa, na Północy występujące sporadycznie. Tymczasem opublikowany niedawno raport Human Rights Watch opisuje liczne przypadki pracy dzieci – już dwunastoletnich – przy uprawie tytoniu w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie prawo traktuje sektor rolny w szczególny sposób i zezwala na pracę w nim tak małym dzieciom – byleby wszystko działo się po lekcjach. Dzieci pracują na plantacjach po 50-60 godzin tygodniowo. Większość zgłasza problemy ze zdrowiem, mówią o objawach, które wskazują na zatrucie nikotyną. Stany Zjednoczone są 4. największym producentem tytoniu na świecie. W 2012 roku wycofały się z pomysłu zakazania pracy na plantacjach tytoniu dzieciom poniżej 16. roku życia.

Obejrzyj film na ten temat (jęz. ang.):

Tu przeczytasz o indyjskiej kampanii społecznej przeciwko pracy dzieci

Portal MOP-u poświęcony pracy dzieci

Opracowanie: Ewa Kamińska-Bużałek

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera