Wydarzenia

 

Poznaj Wisłę i jej mieszkańców na spacerze z Przemkiem Paskiem [Warszawa, 14.05.2014]

fot. Piotr Panek CC by-sa 3.0

fot. Piotr Panek CC by-sa 3.0

Zapraszamy na wycieczkę wzdłuż Wisły w Warszawie: z Saskiej Kępy na Pragę. Spacer poprowadzi Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła. Spotykamy się w środę, 14 maja o godzinie 18.00 pod pomnikiem Generała Zygmunta Berlinga, w okrążeniu ślimaków Trasy Łazienkowskiej i Wału Miedzeszyńskiego. Trasa spaceru liczy 6 km i prowadzi nadwiślańską ścieżką, trochę piaskiem, trochę po krzakach, należy mieć terenowe buty. Wycieczka zakończy się ok. godziny 20 pod Mostem Gdańskim przy ZOO.

Podziwiać będziemy panoramę rzecznego miasta Warszawy z najlepszej strony w czasie tuz przed zachodem słońca. Poznamy tajemnicze historie Saskiej Kępy, dawnej wyspy wiślanej zamieszkiwanej w XVII w. przez Holendrów. Zanurzymy się w łęgowym lesie. Odwiedzimy kloszarda mieszkającego w szałasie na drzewie. Dowiemy się w jaki sposób Wisła jest uregulowana w Warszawie i czy grozi nam powódź. Spotkamy mewy, rybitwy i dzięcioły czarne. A przy odroinie szczęścia także ptaki wędrowne, które 12 maja obchodzą swoje doroczne święto. Poszukamy domku bobra i śladów wydry na piasku. Spojrzymy na Stare Miasto oczyma Mistrza Cannaletta, przywołując przed oczyma duszy jego słynną panoramę Warszawy od strony Pragi. Sprawdzimy ile jest w śródmieściu plaż w Warszawie i jak się do nich dostać promem. Na zakończenie możemy zapalić ognisko i upiec kiełbaski. Kiełbaski i inne akcesoria do pieczenia należy zabrać ze sobą w plecaku.

Wydarzenie jest częścią projektu „Ekologia mieszczucha”, realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” [www.zrodla.org] dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi: , , ,

Wrzesień 2023

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera