Wydarzenia

 

Pierwszy Dzień Wiosny w Źródłach – relacja [Łódź, 23.03.2014]

wiosnawzrodlach6

bomby nasienne

Wiosna w tym roku przyszła do nas całkiem wcześnie, dlatego tradycyjnie od kilku lat organizowane w Źródłach Wiosenne warsztaty rodzinne obyły się bez palenia marzanny w ogródku. Ale nie zabrakło atrakcji. Robiliśmy bomby nasienne, w Łodzi wyrosną m.in. chabry, łubin, facelia, maki, gorczyca i wiele innych roślin miododajnych i łąkowych. A póki nie wyrosną i nie zrobi się kolorowo, nasze domy będą rozweselać ptaszki i motylki z papieru i kwiaty z bibuły.

W niedzielę, 23 marca, jak co roku w okolicach pierwszego dnia wiosny, spotkaliśmy się w Źródłach na rodzinnych warsztatach wiosennych. Stowarzyszenie organizuje bezpłatne rodzinne warsztaty przy okazji różnych świąt: Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Dnia Taty, warsztaty mikołajkowe, wielkanocne i wiosenne. Warsztaty są rodzajem podziękowania dla podatników, którzy przekazali 1% swojego podatku na działania Źródeł.

Na wiosennych warsztatach gościliśmy około 30 osób w wieku od kilku miesięcy do lat kilkudziesięciu, w tym sporo stałych bywalców, z czego bardzo się cieszymy.

Dla tych, którzy nie dotarli i żałują, mamy niespodziankę – przepisy i szablony do wykorzystania we własnym zakresie.  To co prawda nie to samo co w przyjemnej, rodzinnej atmosferze Źródeł, ale zawsze coś. Korzystajcie! Zazieleniajcie! Ukwiecajcie!

 

wiosnawzrodlach1
wiosnawzrodlach7
wiosnawzrodlach5
Jak zrobić bombę nasienną?
Potrzebujesz: nasiona (lokalnych, mało wymagających roślin – takie będą najlepiej rosnąć, wybieraj rośliny miododajne, aby zwabić do nich owady), dobrej gleby lub kompostu, sproszkowanej suchej gliny (do kupienia w sklepach wędkarskich), wody i naczynia do zmieszania składników, np. miski.
Weź 2 miarki nasion, 3 miarki dobrej ziemi lub kompostu, 5 miarek sproszkowanej gliny . Wsyp wszystko do miski i dokładnie wymieszaj. Następnie dolewaj powoli wodę, aby osiągnąć konsystencję wyrobionej plasteliny. Nabieraj po trochu masy i lep kulki o średnicy ok. 2-3 cm. Bombardować zielenią możesz natychmiast albo poczekać aż bomby wyschną (co trwa 1-2 dni).
Jeśli jest taka możliwość, podlewaj bomby i kiełkujące rośliny, szczególnie wrażliwe na początku. Możesz to robić idąc do szkoły/pracy (zabierz wodę w plastikowej butelce) lub z niej wracając (do butelki po piciu przyniesionym do szkoły/pracy nalej wodę i po drodze podlej rośliny).
wiosnawzrodlach2
wiosnawzrodlach3
Jak zrobić kwiaty z bibuły?
Potrzebujesz: marszczoną bibułę w kilku kolorach (przynajmniej jedna zielona), nożyczki, drucik od kwiatków, klej.
Szczegółowe instrukcje wykonania różnych gatunków kwiatów można znaleźć w internecie. My robiliśmy realistycznie wyglądające: maki, chabry, żonkile, krokusy i wiele innych.
wiosnawzrodlach4
wiosnawzrodlach8
Jak zrobić trójwymiarowego ptaszka z papieru?
Potrzebujesz: drukarkę i papier do niej, klej, nożyczki i nożyk do papieru, kredki, ewentualnie ozdoby np. wycinanki, kolorowe gazety. Igła i nitka do zawieszenia ptaszka.
Wydrukuj ptaszki na grubszym papierze. Możesz wybrać wersje do samodzielnego zaprojektowania upierzenia lub do pokolorowania. Wytnij ptaszka i pokoloruj lub ozdób według własnego pomysłu. Natnij nożykiem do papieru linie cięcia, a następnie przełóż przez nie skrzydła, tak jak pokazano na zdjęciu obok. Sklej dwie części głowy. Za pomocą igły przewlecz nitkę przez „kark” ptaszka. Ptaszka możesz powiesić na gałązkach stojących w wazonie, pod żyrandolem lub lampą. A obok niego możesz zawiesić wiosenne motylki.

Tagi: , ,

Lipiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
  • Światowy Dzień Węży
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
  • Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
29
30
31
  • Panafrykański Dzień Kobiet

Najbliższe święta

  • 28 lipca 2024
    Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

  • 31 lipca 2024
    Panafrykański Dzień Kobiet

Zapisz się do newslettera