Wydarzenie

 

Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2018 w Łodzi

Nocek Bechsteina

Obchody Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w Łodzi zaczną się w sobotę 25 sierpnia o godz. 18:00 w Siedzibie Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (Łódź-Łagiewniki, ul. Wycieczkowa 86) wykładem dotyczącym różnorodności nietoperzy w Polsce i ich roli w ekosystemach,
będący wstępem do wieczorno-nocnych nasłuchów nietoperzy z wykorzystaniem detektorów, ale także do ich odłowów z użyciem sieci chiropterologicznych. Ekspertami, czuwającymi nad merytoryczną oprawą imprezy będą dr Janusz Hejduk oraz dr Katarzyna Janik-Superson z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Wydarzenie ma charakter otwarty.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem o zasięgu ogólnoświatowym, odbywającym się wszędzie tam, gdzie znajdą się osoby chcące upowszechniać wiedzę o tych intrygujących ssakach. Pomysł pojawił się w latach 90. XX w. i od tamtego czasu z powodzeniem rozpropagował się w wielu krajach. Celem jaki przyświeca Międzynarodowej Nocy Nietoperzy jest zwracanie uwagi na ogromną rolę, jaką pełnią nietoperze w ekosystemach lądowych (m.in. jako drapieżniki polujące na owady uznawane przez ludzi za szkodniki gospodarcze lub mające znaczenie medyczne, np. komary) oraz wzrastające w wielu regionach świata zagrożenia dla tych ssaków. W tym czasie w różnych miejscach w Europie odbywają się spotkania, wykłady i pogadanki, a także pokazowe odłowy nietoperzy, tak by przybliżyć tę grupę ssaków szerszemu odbiorcy.

Organizatorem łódzkiej imprezy jest fundacja Biodiversitatis, która wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Łódzką Grupą Chiropterologiczną, Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Miesięcznikiem Dzikie Życie organizuje to wydarzenie na terenie Lasu Łagiewnickiego.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/333333697200330/

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera