29 listopada

 

Andrzejki

W noc świętego Andrzeja,
pannom z wróżby nadzieja.

PB297172

Świeczki w łódeczkach z łupin orzecha. Jeśli dwie łódeczki puszczone na wodę podpłyną do siebie i się złączą, panna ma szanse na rychłe zamążpójście. Fot. Gosia Świderek/Źródła

W wieczór 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja na terenach Słowiańszczyzny obchodzimy Andrzejki. Kiedyś było to święto zarezerwowane wyłącznie dla panien na wydaniu (kawalerowie wróżyli sobie w katarzynki, w wieczór 24 listopada, w wigilię imienin Katarzyny). Od kilkudziesięciu lat święto się zegalitaryzowało i w Andrzejki wróżą dziś sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, i to w dodatku nie tylko Ci, którzy szukają partnera życiowego ale również „zajęci” a nawet przedszkoli.

Dziś wróżymy nie tylko o mężu czy żonie, ale szerzej – o całej naszej przyszłości, zawodzie, bogactwie, przyjaciołach czy zdrowiu. Nawet jeśli jesteś zatwardziałym racjonalistą masz dziś okazję pobawić się woskiem, potrenować wyobraźnię doszukując się w cieniach kształtów przedmiotów lub osób, a bawiąc się wróżbami odkryć w sobie takie marzenia, które na co dzień wypierasz, bo są zbyt szalone i nierealne. Nawet jeśli wróżby nie mówią nam nic o przyszłości, to mogą powiedzieć nam coś o nas samych.

Dziewczynki z łódzkiej podstawówki wróżą sobie za pomocą zegara wróżb. Fot. Gosia Świderek/Źródła

Dziewczynki z łódzkiej podstawówki wróżą sobie za pomocą zegara wróżb. Fot. Gosia Świderek/Źródła

Tagi: ,

Grudzień 2023

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 9 grudnia 2023
    Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  • 18 grudnia 2023
    Międzynarodowy Dzień Migrantów

Zapisz się do newslettera