20 sierpnia

 

Światowy Dzień Komara

Komar tygrysi (Aedes albopictus) przenoszący takie choroby jak chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Światowy Dzień Komara obchodzony jest 20 sierpnia na pamiątkę odkrycia dokonanego przez brytyjskiego lekarza Sir Ronalda Rossa. W 1897 roku odkrył on, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Obchody święta mają na celu szerzenie świadomości na temat przyczyn malarii i sposobów jej zapobiegania.
Coraz wyższe temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe, a szczególnie powodzie, wynikające z globalnych zmian klimatu, rosnąca populacja, globalizacja związana z podróżami osób i towarów na niespotykaną dotąd skalę, urbanizacja – zatłoczone, niewłaściwie skanalizowane i zaśmiecone miasta są idealnym środowiskiem do rozwoju komarów, doprowadziły do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez komary. W dodatku owady te rozwijają coraz częściej odporność na środki owadobójcze.

Komary odpowiedzialnie są nie tylko za przenoszenie malarii, ale i wielu innych wirusowych chorób tropikalnych. Samice komara są najbardziej śmiercionośnymi stworzeniami na świecie, zabijają prawie trzy czwarte miliona ludzi każdego roku na całym świecie i zarażają kolejne miliony. Spośród 3500 znanych gatunków komarów tylko trzy przenoszą choroby na ludzi: Anopheles (odpowiedzialne za przenoszenie malarii, a także filariozy i zapalenia mózgu), Culex (przenoszą zapalenie mózgu, filariozę i gorączkę Zachodniego Nilu) oraz Aedes (przenoszą żółtą febrę, dengę, czikungunję i Zika).

Od 2000 roku o 60% zmalała śmiertelność z powodu malarii na świecie, jednak wciąż co 2 minuty w wyniku malarii umiera jedno dziecko a zasięgi chorób tropikalnych szybko rozszerzają się na nowe tereny. W zwalczaniu rozprzestrzeniania się malarii i innych chorób przenoszonych przez samice komara (samce żywią się nektarem) kluczowe jest unikanie pogryzienia przez komary poprzez używanie nasączonych insektycydami moskitier, repelentów i oprysków zewnętrznych redukujących komary. Wynaleziono już szczepionkę przeciwko wirusowi dengi. Niestety prace nad szczepionkami chroniącymi przed malarią i Zika dopiero się toczą.

Sir Ronald Ross
Źródło fotografii: wellcomecollection.org CC-BY-4.0

Urodzony w 1857 r w Indiach parazytolog (tj. naukowiec zajmujący się pasożytami) i patolog Sir Ronald Ross był profesorem medycyny tropikalnej oraz dyrektorem Instytutu Chorób Tropikalnych w Londynie. Przez kilkanaście lat pracował jako lekarz wojskowy w Indiach, gdzie prowadził badania nad malarią. Za odkrycie cyklu rozwojowego zarodźca malarii i sposobu szerzenia się tej choroby otrzymał w 1902 roku Nagrodę Nobla.

Źródła:
https://www.malarianomore.org.uk/
https://www.pmi.gov/news/all/news-full-view/world-mosquito-day—2016
https://www.ndtv.com/news/world-mosquito-day-2018-history-and-significance-1903199

World Mosquito Day 2017: celebrate the findings of Ronald Ross

Tagi: , , ,

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

  • 26 kwietnia 2024
    Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Zapisz się do newslettera