18 lipca

 

Światowy Dzień Słuchania

Zatrzymaj się. Posłuchaj dźwięków które cię otaczają. Zamknij oczy i usłysz więcej. Skup się na tym by usłyszeń nie tylko dominujące dźwięki, ale również te bardziej ciche, tworzące tło akustyczne. Zmień otoczenie, wyjdź do innego pokoju, albo na zewnątrz. Posłuchaj dźwięków swojej ulicy, okolicznego parku, wyskocz do lasu albo na łąkę jeśli możesz. Skoncentruj się na słuchaniu. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Słuchania.

Światowy Dzień Słuchania jest co roku organizowany przez World Listening Project, organizację zajmującą się ekologią akustyczną, dyscypliną, która bada relacje między ludźmi a światem przyrody za pośrednictwem dźwięku. Data została wybrana nie przypadkowo – to rocznica urodzin Raymonda Murraya Schafera, kanadyjskiego kompozytora i ekologa, uważanego za twórcę ekologii akustycznej. Światowy Dzień Słuchania powstał nie tylko po to, by podkreślać znaczenie umiejętności słuchania i wysłuchania innych ludzi, co jest niezwykle ważną umiejętnością, lecz by zwrócić uwagę na dźwięki otaczającego nas świata oraz ich wpływ na nas.

O ile za oknem nie mamy hałaśliwego skrzyżowania i nie odbywają się wyścigi samochodów albo u sąsiadów nie odbywa się remont lub głośna impreza, na co dzień nie zwracamy większej na docierające do naszych uszu dźwięki. Twórcy dnia zachęcają do studiowania pejzażu dźwiękowego. Czyż samo to pojęcie nie wydaje wam się fascynujące i odkrywcze?

Na co dzień nasz mózg eliminuje większość docierających do nas bodźców słuchowych, wzrokowych, zapachowych, bez tego byśmy nie byli w stanie normalnie funkcjonować, szczególnie w hałaśliwym i kolorowym środowisku miejskim. Zwiększenie uważności na dźwięki i wyostrzenie świadomości otoczenia często kończy się z chęcią zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem. Co możesz zrobić? Wyłącz nieużywane urządzenia w domu lub w biurze. Zamknij drzwi, gdy używasz hałaśliwych maszyn, takich jak pralki, zmywarka a także suszarka czy odkurzacz (jeśli nie oszczędzisz hałasu sobie, to chociaż innym). Wybieraj jazdę na rowerze zamiast samochodem i zachęcaj do tego innych. Popieraj inicjatywy spowalniania ruchu w mieście i reorganizacji ulic tak by było więcej miejsca dla pieszych i rowerów a mniej dla samochodów. Naoliw skrzypiące zawiasy i łożyska. Unikaj głośnej muzyki. Uszczelnij okna. Sadź drzewa i pnącza.

Maj 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
  • Światowy Dzień Tuńczyka
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

  • 18 maja 2024
    Dzień Muzeów

Zapisz się do newslettera