18 lipca

 

Dzień Nelsona Mandeli

Nelson Mandela, 2000 r.

Nelson Mandela, 2000 r.

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli – święto obchodzone corocznie 18 lipca, w dzień urodzin Nelsona Mandeli. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 listopada 2009 roku, w uznaniu za wkład do kultury pokoju i wolności przez Nelsona Mandelę, jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, najsłynniejszego więźnia politycznego końca XX wieku, działacza na rzecz praw człowieka, pierwszego czarnoskórego prezydenta Republiki Południowej Afryki i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 roku.
Za swoje osiągnięcia Nelson Mandela zapłacił wysoką cenę, poświęcając swoje życie osobiste i rodzinne. W 1964 roku Mandela został skazany przez rasistowskie władze RPA pod zarzutem zdrady stanu na dożywotnie więzienie. Opuścił je dopiero w 1990 roku. W cztery lata później został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

Fundacja Nelsona Mandeli, w dniu tegorocznych (2015) obchodów Dnia Mandeli, inicjuje światową kampanię na rzecz dobra. Celem kampanii jest zmiana świata na lepsze za pomocą małych kroków. Odpowiedz na wezwanie do działania i zmieniaj świat wokół siebie. Weź przykład z Nelsona Mandeli i daj coś od siebie, walcz z niesprawiedliwością, pomagaj ludziom w potrzebie i buduj zgodę. Globalny ruch na rzecz pozytywnych zmian zaczyna się od małych działań pojedynczych osób. Organizatorzy kampanii w tym roku szczególny nacisk kładą na kwestię edukacji, bezpieczeństwa żywnościowego, prawo do schronienia i wolontariat.

Co możesz zrobić?

  • Skontaktuj się z lokalną organizacją i dowiedz się, jak możesz pomóc.
  • Rozejrzyj się, może któryś z sąsiadów potrzebuje Twojej pomocy (np. w zakupach albo znoszenia wózka z 3 piętra). A może ktoś jest samotny i potrzebuje zwyczajnej rozmowy?
  • Wesprzyj organizację zajmującą się współpracą rozwojową.
  • Przekaż zabawki do szpitala dziecięcego.
  • Zgłoś się na wolontariat, możesz czytać książki osobom starszym lub dzieciom, uczyć innych angielskiego albo obsługi komputera, organizować zajęcia plastyczne lub teatralne w świetlicy środowiskowej, pomóc w remoncie itd.
  • Podaruj swój stary komputer świetlicy środowiskowej, szkole, organizacji.
  • Podaruj książki szkole, bibliotece, świetlicy.

Tagi: , , ,

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera