23 czerwca

 

Dzień Ojca

Tata z córką, for. Tin.G CC by-nc-nd 2.0

Tata to osoba niezwykle ważna nie tylko w życiu małego dziecka, ale także dorosłego i dojrzałego dziecka. A jednak Dzień Matki jest obchodzony ze znacznie większym rozmachem i znacznie dłużej niż dzień Ojca, który w Polsce oficjalnie pojawił się dopiero w 1965 roku. Pokolenie obecnych dziadków, dnia ojca w okresie dzieciństwa swoich dzieci nie obchodzili. Obecnie sytuacja się zmienia, maluchy na równi celebrują święto mamy jak i taty.

Wynika to ze zmieniającego się na naszych oczach modelu ojcostwa. Ojcowie coraz bardziej angażują się w wychowywanie dzieci i do lamusa (w niektórych przynajmniej kręgach) odchodzi ojciec nieobecny. Zmienia się podział ról w rodzinie, oboje rodzice pracują i dzielą się obowiązkami domowymi. Urlop tacierzyński i ojcowski pozwalają tatom włączyć się w opiekę nad dzieckiem i budować z nim silną więź od samego początku. Urlopy dla ojców wprowadzono w Polsce w 2010 roku i zainteresowanie nimi z roku na rok rośnie.

fot. Kim Unertl CC by-nc-nd 2.0

Tata z synkiem, fot. Kim Unertl CC by-nc-nd 2.0

Choć zdawało by się, że dla nastolatków ojciec przestaje już być autorytetem a ważniejsze staje się środowisko rówieśnicze to, z Badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej wynika, że aż 64% młodzieży (57% dziewcząt i 71% chłopców) wskazuje tatę jako najważniejszego przewodnika spośród dorosłych z ich otoczenia (przewodnika, który jest przykładem dobrego postępowania, sposobu życia, charakteru, posiadanych umiejętności lub wiedzy). Mamę wskazało 85% młodzieży (87% dziewcząt i 83% chłopców). Uczestnik badania mógł wskazać 3 najważniejsze osoby ze swojego otoczenia. [źródło]

 

Tata i syn

Tata i syn, fot. Alam Ramírez Zelaya CC by-nc-nd 2.0

Nie masz pomysłu na prezent dla Taty? Skorzystaj z naszych pomysłów opisanych przy Dniu Mamy. Z tatę również możesz zaprosić do teatru, kina, na koncert, na basen, na rower czy na pływanie łódką po jeziorze. Możecie razem coś ugotować albo razem coś zmajstrować.
A jeśli chcesz dodatkowo podarować coś namacalnego możesz zrobić kartkę przestrzenną. Mamy dwie propozycję: kartkę z napisem i kartkę z obrazkiem.

kartki dla taty

Tagi: , ,

Lipiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
  • Światowy Dzień Węży
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
  • Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
29
30
31
  • Panafrykański Dzień Kobiet

Najbliższe święta

  • 28 lipca 2024
    Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

  • 31 lipca 2024
    Panafrykański Dzień Kobiet

Zapisz się do newslettera