18 stycznia

 

Światowy Dzień Bałwana

Bałwan śnieżny – gatunek zagrożony wyginięciem

Czy jest na sali ktoś, kto nigdy w życiu nie ulepił bałwana? A ktoś kto z uśmiechem nie mija bałwana stojącego przy drodze? Sympatia do bałwanów jest niezależna od wieku, poglądów politycznych, płci, religii. Bałwan – symbol zimy nie związany ze świętami Bożego Narodzenia, egalitarny, dostępny dla każdego. Hola, hola, czy faktycznie dla każdego? Niestety bałwan jest gatunkiem ginącym w naszej części Europy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi. Na pewno widzieliście nie raz memy z bałwanami ulepionymi z błota. Niestety obecnie o wiele łatwiej zobaczyć świecącego bałwana z plastiku, ciasteczka w kształcie bałwanów, bombki-bałwany na choinkach, animowane bałwany w reklamach i grające bałwany w sklepach… niż starego dobrego bałwana ulepionego ze śniegu.

Światowy Dzień Bałwana obchodzimy 18 stycznia. ⛄️

Bywa i tak, że śnieg zaskakuje nas na Wielkanoc czy w maju. Lepiej wtedy ulepić pisankę czy bałwana?

Dlaczego właśnie tego dnia? Z jaką cyfrą kojarzy Wam się bałwan? A z jaką miotła? W kalendarzu nie mamy dnia 81, ale 18 już jak najbardziej, a w styczniu jest największe prawdopodobieństwo opadów śniegu. Teraz już nie zapomnicie tej daty.

Żeby naprawdę z pompą świętować Dzień Bałwana potrzebny jest śnieg. Jeśli jednak go nie ma dziś, może spadnie jutro. Wykorzystajcie okazję i ulepicie bałwana jak tylko zobaczycie na ziemi warstwę białego, lepiącego się puchu. Wywołacie uśmiech na twarzach wielu przechodniów. I nie zapomnijcie o marchewce ???? (i maseczce antysmogowej na twarz – Waszą, nie bałwana – niestety…)

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera