8 stycznia

 

Dzień Sprzątania Biurka

8 stycznia obchodzimy dość nietypowe, ale jakże potrzebne święto – Dzień Sprzątania Biurka. W kwestii sprzątania i porządku od lat ścierają dwie frakcje. Jedna twierdzi, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu (sam Albert Einstein powiedział podobno: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?). Nieład nieładem, ale nie ulega wątpliwości, że kubki z pozasychaną kawą, brudne talerze, śmieci wysypujące się z kosza czy klejące plamy na biurku mogłyby raz na jakiś czas znikać z miejsca pracy. Pytanie tylko czy święto raz w roku wystarczy…

sprzątanie biurka

Biurka pracowników organizacji pozarządowej w przeddzień Dnia Sprzątania Biurka. Fot. archiwum Źródeł.

Nie ważne czy jesteś porządnisiem czy bałaganiarzem Dzień Sprzątania Biurka może stać się impulsem wprowadzenia proekologicznych nawyków okołobiurkowych.

Jednostronnie zadrukowany papier odkładaj (równo) do pudełka i wykorzystuj do wydruków roboczych lub do notatek. Do drukarki wkładaj papier niepozaginany i bez zszywek!

Zamiast kupować karteczki do notatek potnij na mniejsze kawałki niepotrzebny jednostronnie zadrukowany papier, dopasuj wielkość do swojego ulubionego rozmiaru karteczek, możesz przygotować karteczki w różnych rozmiarach. Najwygodniej pociąć papier za pomocą gilotyny, ale jeśli jej nie masz możesz skorzystać z nożyka do papieru lub nożyczek. Osoby bardziej zaawansowane w pracach manualnych mogą wykonać z makulaturowego papieru notes.

Zamiast kupować organizer biurkowy możesz go wykonać własnoręcznie z różnych materiałów, inspiracje możesz znaleźć na naszej tablicy na Pintereście, albo zwyczajnie wykorzystać pęknięty kubek lub puszki po groszku czy kukurydzy.

Poza tym:

  • ograniczaj drukowanie – w miarę możliwości teksty czytaj na komputerze (jeśli masz problemy z czytaniem, po prostu powiększ widok) mniej ściętych drzew i mniej papierów na biurku
  • zrezygnuj z subskrypcji papierowych katalogów – mniej ściętych drzew, mniej pokus i mniej śmieci na biurku
  • nie używaj dużych kartek do krótkich notatek – skorzystaj z małych karteczek
  • nie dopuść, by po biurze walały się śmieci, których nie można wyrzucić do standardowych pojemników, przygotuj pojemniki do odkładania niepotrzebnych płyt CD i innych odpadów problemowych i raz na jakiś czas oddaj je do utylizacji lub ponownego wykorzystania
  • przygotuj pojemnik na makulaturę, której już nie na się wykorzystać do notatek
  • korzystaj z długopisów z wymiennymi wkładami zamiast z jednorazówek
  • korzystaj z jednego (wielorazowego) najlepiej charakterystycznego (by nie mylił się z innymi) kubka i zamiast brudzić nowy, umyj ten użyty – dzięki temu na biurku będzie najwyżej jeden brudny kubek a nie kilka. Tak samo rób z łyżeczką i talerzem.

dzien-sprzatania-biurka

Marzec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera