Wydarzenia

 

Nadwiślański spacer z Przemkiem Paskiem [Warszawa, 05.06.2014]

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska wybierzemy się 5 czerwca na spacer wzdłuż warszawskiej Wisły z Przemkiem Paskiem z Fundacji Ja Wisła. Wspólnie doświadczymy bogactwa nadwiślanego wybrzeża i odkryjemy tajemnice miejskiego odcinka rzeki.

wisla 5 czerwca

„Spotkamy się pod barem Pod Rurą. znanym tez jako bar Syrenka. Jak wszyscy browerzyści wiedzą ten ostatni Mohikanin „szlaku orlich gniazd” znajduje się na Wybrzeżu Gdyńskim, 50 metrów od Mostu Gdańskiego w stronę Cytadeli. W zasadzie to tam są dwa mosty i ten dzisiejszy kolejowy powinien się właśnie nazywać Gdyński.

Słów kilka powiem o Twierdzy czarnego dwugłowego orła i strategicznym znaczeniu Kolei Kowelskiej, dla której rzeczony most pobudowano. Cytadela to też cegła Wisłą na jej budowę spławiana i flota rosyjska, do zwalczania Powstańców Styczniowych cumująca u jej stóp. Ale po kilkuset metrach skończy się beton bulwaru i dalsza trasa wieść będzie po niezwykle malowniczym żoliborskim odcinku Wisły. Joli bord – piękny brzeg, jedyny w Warszawie odcinek całkowicie kamienisty. Polodowcowe głazy jak kioski ruchu. Wielkie rafy. Wodospady i rzeka w rzece. Podczas niskiego stanu wody kamienie z dna wynurzają się jak zęby rekina. Na nich czarne ptaszyska suszą zmoknięte skrzydła – to kormorany, coraz częstszy widok w Warszawie.

Doły wyszorowane przez wodę w dnie rzeki za rafą mają po piętnaście metrów. W tych czeluściach śpią całe szwadrony stukilowych sumów, nocami wyruszających na łowy. Wabią je czerwone lampy kominów elektrociepłowni Żerań odbijające się w wiślanej toni. Na tym kominie wisi budka dla sokoła (miał być wędrowny, a zamieszkała pustułka), jako symbol proekologicznej polityki firmy Vattenfall, poprzedniego właściciela EC Żerań, która zainstalowała filtry wyłapujące 90% sadzy z kominów. Odwiedzimy bobry mieszkające pod Mostem Grota i tajemniczą wyspę zimorodków. Grasują tam sarny i dziki, a dawniej w tym miejscu był obóz romskich cyganów. Spacer zakończymy na Kępie Potockiej przy pętli 185 na ul. Gwiaździstej”.

Przemek Pasek

Spacer jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny.

KIEDY: 5 czerwca, czwartek, o godz. 18:00
GDZIE: Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2, pod dawnym barem „Syrenka” zwanym „Pod rurą” .

Tagi: , ,

Lipiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
  • Światowy Dzień Węży
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
  • Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
29
30
31
  • Panafrykański Dzień Kobiet

Najbliższe święta

  • 28 lipca 2024
    Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

  • 31 lipca 2024
    Panafrykański Dzień Kobiet

Zapisz się do newslettera