Wydarzenia

 

Miejska ekologia dla początkujących i zaawansowanych. Relacja ze spaceru [Łódź 08.06.2014]

Modrzewiowa, Strumykowa, Folwarczna... Sielskie  nazwy ulic na łódzkim Julianowie.

Modrzewiowa, Strumykowa, Folwarczna… Sielskie nazwy ulic na łódzkim Julianowie.

Mieszkam w okolicy tego parku, przychodzę tu z wnukiem, ale nie wiedziałam, że ta woda to Sokołówka! – powiedziała jedna z uczestniczek spaceru, który odbył się 8 czerwca w ramach realizowanego przez Źródła projektu „Ekologia mieszczucha”.

O łódzkich rzekach mówi się coraz częściej. Bo docierają do nas wieści „ze świata”, gdzie przeprowadza się projekty renaturyzacji, przywraca rzeki ludziom i miastom. Łodzianie w większości zdają sobie sprawę, że pod ich stopami, gdzieś w betonowych kanałach, płynie woda – o tym uczą w lokalnych podstawówkach. Jednak znacznie mniej osób słyszało, że i u nas jedna z rzek nie tylko wciąż płynie po powierzchni, ale sukcesywnie odzyskuje możliwie pierwotny stan. Jest to właśnie Sokołówka. Spacer „Miejska ekologia dla początkujących i zaawansowanych” był okazją, by o tym opowiedzieć.

Wędrując doliną Sokołówki, natrafiliśmy też na bezimienne źródełko, co stało się pretekstem do rozmowy o pochodzeniu wód podziemnych i rzek. Omówiliśmy cykl hydrologiczny, a przy okazji podumaliśmy przez chwilę nad niekompetencją dziennikarzy, którzy opisując problem „wodnej soczewki” pod przebudowywanym Dworcem Fabrycznym, notorycznie wprowadzają łodzian w błąd.

Park Julianowski. W cieniu parkowych drzew słuchamy opowieści przewodnika - Tomasza Bużałka.

Park Julianowski, Łódź. W cieniu parkowych drzew słuchamy opowieści przewodnika – Tomasza Bużałka.

Podążając dalej ulicami w pobliżu Parku Julianowskiego, przyglądaliśmy się szpalerom drzew, które w upalny dzień ratują nas cieniem. Oprócz tego pomagają naszemu układowi oddechowemu zachować zdrowie, są domem dla zwierząt, poprawiają estetykę miejskiej przestrzeni… Szkoda, że znikają z łódzkich ulic. Często ku oburzeniu i rozpaczy mieszkańców oraz przy samozadowoleniu odpowiedzialnych za to urzędników. Dobrym przykładem tego, jak zmienia się ulica po wycince, jest remontowana ulica Inflancka.

Ulica Inflancka w Łodzi. Kilkadziesiąt dorodnych kasztanowców już wycięto w związku z poszerzaniem ulicy. Te widoczne na zdjęciu prawdopodobnie już podzieliły ich los.

Ulica Inflancka w Łodzi.  W związku z jej poszerzaniem wycięto już kilkadziesiąt dorodnych kasztanowców . Te widoczne na zdjęciu, w najbliższych dniach podzielą ich los.

Rozmawialiśmy także m.in. o miejskim ogrodnictwie (warzywo z własnego ogródka bądź doniczki na parapecie to ostatni krzyk mody, a przy tym mniej spalin emitowanych przez ciężarówki wożące produkty rolne po całej Europie) oraz o polityce transportowej miasta. Wymowny okazał się przykład ulicy Warszawskiej – od lat 40. XX wieku nie wyremontowano tu torowiska tramwajowego, za to obok niego leży gładziutki asfalt. A część spacerowiczów miała poważny problem z dotarciem na miejsce zbiórki, ponieważ na śródmiejskim fragmencie linii ŁTR prawie przez godzinę nic nie kursowało. Nie było trudno na koniec przekonać wszystkich do poparcia inicjatywy „Oddajcie nam tramwaje”.

Opracowanie: Tomasz Bużałek

Czerwiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
  • Dzień Pustej Klasy
  • Międzynarodowy Dzień Jerzyka
8
9
10
11
12
13
  • Międzynarodowy Dzień Świadomości Albinizmu
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera