wydarzenie

 

Globalny szafing oraz swap nietrafionych prezentów [Kraków, 28.01.2015]

Szafing w Ambasadzie Krakowian w listopadzie 2014

Szafing w Ambasadzie Krakowian w listopadzie 2014, fot. archiwum Źródeł

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (www.ekonsument.pl) oraz portal Dekoeko.com zapraszają na wymianę ubrań połączoną ze swapem nietrafionych prezentów świątecznych.

KIEDY: środa 28 stycznia 2015 w godzinach 18:00-20:00
MIEJSCE:
Ambasada Krakowian, ul. Stolarska 6/9
WSTĘP WOLNY!

Co roku podczas najgorętszego okresu sprzedażowego wykorzystywana jest gigantyczna ilość surowców służących do produkcji świątecznych upominków, gadżetów i elementów wystroju wnętrz. Stawiając na ilość i masowość coraz częściej zapomina się o jakości, etyce i wpływie tej szalonej nadprodukcji na środowisko i jakość naszego codziennego życia.
Chcesz dowiedzieć się jak zachować umiar nie rezygnując z bycia modnym i stylowym? Chcesz dowiedzieć się czym jest upcykling , odpowiedzialna moda i jak nasze codzienne wybory wpływają na środowisko? A może chcesz po prostu odświeżyć swoją szafę i pozbyć się zalegających w niej od miesięcy ciuchów?

Bądź modny i wybieraj odpowiedzialnie! – przemysł odzieżowy jest obecnie jednym z największych przemysłów na świecie. Sektor odzieżowy pochłania ogromne ilości wody, uwalnia do środowiska toksyczne związki chemiczne, podczas produkcji ubrań niejednokrotnie łamane są podstawowe prawa człowieka i prawa pracownicze. W świetle tych informacji rosnąca popularność wymiany ubrań i rzeczy, których nie używamy nabiera globalnego znaczenia – przyjdź do Ambasady Krakowian i dowiedz się czym jest odpowiedzialna moda oraz jakie możliwości poprawy kondycji środowiska daje upcykling.

Co będzie się działo?

 • Odświeżymy swoje szafy nie wydając ani złotówki! Zachęcamy, aby przynieść ze sobą nieużywane już ubrania i wymienić je z innymi uczestnikami spotkania (warunki wymiany opisane poniżej).
 • Twoi bliscy nie trafili z prezentem świątecznym? Wymień się. Przyjdź na pierwszy w Krakowie swap prezentów świątecznych, na którym wymienisz nietrafiony prezent na przydatny!
 • Dowiemy się czym jest upcykling, zasada 3R, ekodesign oraz odpowiedzialna moda.

Co można przynieść na wymianę?

 • Niezniszczone ubrania
 • Ubrania dla dzieci, zabawki, gry, książeczki itp. – wszystko czego Wasza pociecha już nie używa
 • Książki
 • Wszystko co Wam nie jest potrzebne, a komuś innemu może się przydać! Nie ograniczajmy się tylko do ubrań. W naszych domach często zalega mnóstwo rzeczy, których nie używamy, a które komuś mogłyby sprawić radość – wymieńmy je na inne rzeczy, które będą nam przydatne!

Jeśli zostaną jakieś rzeczy, których nie wymienicie a będziecie chcieli je zostawić, zbierzemy je i przekażemy osobom potrzebującym.

Zasady wymiany:

 1. Każdy może przynieść na wymianę tyle rzeczy ile chce.
 2. Wymiana dotyczy zarówno ubrań dla dorosłych jaki i dla dzieci. Wymieniać można również nieużywane już zabawki, gry itp.
 3. Do każdego ubrania należy przyczepić karteczkę (metkę) z imieniem i nazwiskiem właściciela. Karteczki można przyczepić np. na sznurku przywiązując je do guzików lub metki ubrania. Karteczki można przygotować wcześniej przed wyminą i przynieść ubrania już oznaczone lub zrobić to na miejscu (będą dostępne karteczki, sznurki i agrafki).
 4. Na wymianę przynosimy tylko rzeczy niezniszczone, czyste, których można dalej używać.
 5. Jeśli jakaś rzecz ma drobne usterki lub defekty poinformuj o tym wypisując je na metce z nazwiskiem właściciela.
 6. Uczestnicy sami między sobą negocjują za co wymienią ubranie, które im się podoba. Preferowana „cena” to jedna rzecz za jedną rzecz, ale jeśli uczestnicy wspólnie postanowią ustalić inną „cenę”, z której obie strony będę zadowolone dopuszczalne są modyfikacje warunków wymiany.
 7. Organizatorzy nie zapewniają wieszaków. Dostępne będą stoły, na których będzie można rozłożyć ubrania.

Kontakt do organizatorów:
e-mail: krakow@zrodla.org.pl
tel: 519 326 986

Maj 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
 • Światowy Dzień Tuńczyka
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

 • 18 maja 2024
  Dzień Muzeów

Zapisz się do newslettera