29 marca 2023 (ostatnia środa marca)

 

Dzień Uznania dla Manatów

fot. Ramos Keith CC0

Mówią na nie „krowy morskie” a można się nawet spotkać z określeniem „dryfujące kartofle”. Kartofle??? Tak się nie mówi do manatów. To cudowne roślinożerne ssaki żyjące w płytkich wodach przybrzeżnych i rzekach Ameryki Środkowej i Zachodniej Afryki. Lubią ciepło, trawę morską i spokój. Dużo śpią i jedzą dużo zieleniny, pływają w ciepłej wodzie, nigdzie się nie spieszą. Czy to nie wygląda jak wymarzone wakacje wielu z nas? Spokój, powolne głębokie oddechy, stopy bawiące się piaskiem z dna morza…

Gorzej, gdy woda nie jest spokojna, ciągle pływają w niej statki i kutry, które nie tylko hałasują, ale też potrafią zranić śrubami, zgnieść, pokaleczyć. Nie fajnie też pływać w wodzie, w której w wyniku zanieczyszczeń zanieczyszczeń zakwitają mikroskopijne czerwone algi, które wydzielają silnie toksyczne substancje. Czerwony przypływ zabija miliony zwierząt wodnych. Nie jest też też dobrze zaplątać się przypadkowo w sieci, albo z premedytacją zostać upolowanym. A gdyby tego było mało, to jeszcze mamy zmiany klimatu, które nie tylko potrafią zepsuć urlop przez niespodziewane i ekstremalne zjawiska pogodowe, ale całkowicie zmienić środowisko życia manatów. Burze, huragany, powodzie, susze, podwyższenie poziomu oceanów, zmiana temperatury wody, a co za tym idzie działania ludzi adaptujących się do zmieniających się warunków np. poprzez umacnianie brzegów powoduje, że manatom żyje się coraz trudniej. Wszystkie trzy żyjące współcześnie gatunki manatów: karaibski, afrykański i rzeczny są zagrożone wyginięciem.

Dzień uznania dla manatów został ustanowiony przez najbardziej znaną organizację zajmującą się od 1981 roku ochroną manatów – Save the Manatee Club.

Manaty karaibskie: mama z dzieckiem, Floryda fot. psyberartist CC BY 2.0

#ManateeAppreciationDay

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera