17 czerwca

 

Dzień Pustej Klasy

data_polski
Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Czy słyszeliście o Dniu Pustej Klasy? W tym roku, po raz pierwszy, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” chciałby Was zaprosić do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie.

Zachęcamy Was z całego serca – w najbliższy piątek, 19 czerwca 2015, (UWAGA, w 2019 r. Dzień Pustej Klasy obchodzimy w piątek, 14 czerwca!) zabierzcie swoje uczennice i uczniów na dwór: do parku, lasu, na łąkę, na pole na obrzeżach miasta, gdziekolwiek tam, gdzie będziecie mogli poczuć bliski kontakt z naturą. Niech bawią się, obserwują, dotykają, niech doświadczają przyrody wszystkimi zmysłami. Jako nauczyciele mają Państwo wspaniałą okazję, aby tego dnia stworzyć swoim uczennicom i uczniom przestrzeń do beztroskiego obcowania z przyrodą.


dzien_pustej_klasy_pion
Bez względu na to, czy opuścicie klasę tylko na godzinę, czy spędzicie na dworze cały dzień (namawiamy do tego drugiego!), warto zadbać, aby był to inspirujący i twórczy czas. Możecie leżeć na trawie i uczyć się rozpoznawania chmur; możecie buszować wśród traw w poszukiwaniu owadów; możecie uczyć się rozróżniania gatunków ptaków; możecie też zorganizować dla uczniów zabawy grupowe, wzmacniające ich koleżeńskie więzi – takie, podczas których każdy z uczestników może pokazać swoje mocne strony. W tym dniu warto otworzyć się na nowe: nowe metody pracy, nowe spojrzenie na swoich uczniów, nowe podejście do procesu uczenia. Zarówno dla Was, jak i Waszych uczniów, Dzień Pustej Klasy może być prawdziwą edukacyjną przygodą.

W poszukiwaniu inspirujących pomysłów, zajrzyjcie np. do pakietów edukacyjnych, które publikujemy na stronie www.ekokalendarz.pl. Dzielimy się w nich z Wami naszymi najlepszymi pomysłami na twórcze zajęcia z dziećmi w różnym wieku. Jeśli zaś Wy podzielicie się z nami zdjęciami z obchodów dnia (można je przesłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl), my odwdzięczymy się prezentem: bogato ilustrowanym ściennym kalendarzem ekologicznym do zawieszenia w klasie.

Natura jest tuż tuż, czeka na Was za rogiem szkoły, dzieli Was od niej zaledwie odległość spaceru. Niech więc w Dniu Pustej Klasy, wszystkie ławki będą puste. Skorzystajcie z zaproszenia od przyrody i pozwólcie Waszym uczniom pobierać lekcję właśnie u niej – u źródła wszelkiej mądrości.

Zespół Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”
– teoretycy i praktycy edukacji terenowej, prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie

 

P.S. Dzień Pustej Klasy to święto zainicjowane w 2012 roku w Wielkiej Brytanii (więcej informacji: www.emptyclassroomday.com). Co roku do akcji przyłączają się tysiące nauczycieli, którzy tego dnia, organizują niebanalne lekcje na świeżym powietrzu. Akcja systematycznie powiększa swój zasięg i dociera do najdalszych zakątków globu. W tym roku, 19 czerwca, opustoszeją klasy m.in. w Australii, Pakistanie czy Chinach. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu apelowi, stanie się tak także w Polsce.

Wychodzimy z założenia, że Natura jest wspaniałą nauczycielką i tylko trzeba do niej wyjść i nauczyć się jej słuchać. Niepokoi nas coraz większe oderwanie się ludzi od przyrody i traktowanie jej jako zasobu z którego można czerpać bez końca. Czujemy, że syndrom deficytu natury jest poważnym problemem, a kontakt z przyrodą jest ogromną wartością.

Jeśli masz podobne przemyślenia i chcesz wspomóc naszą akcję, wydrukuj list do nauczycieli i zanieś go do swojej szkoły, zainteresuj dniem dyrekcję szkoły i nauczycieli. Napisz o akcji na swojej stronie (możesz wykorzystać treść listu oraz zamieszczone poniżej zdjęcia).

Zapraszamy organizacje i osoby indywidualne do nasyłania poprać dla akcji. Poparcia można przesyłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl

Dotychczas list podpisali i włączyli się do akcji:

 • Pracownia Edukacji Żywej
 • Rodzice w Edukacji
 • Fundacja Bullerbyn
 • Pracowania K
 • Tubajka
 • Pracownia Nauki i Przygody
 • Idziemy na pole
 • Zielona wśród ludzi
 • Poziomkowa Polana
 • Juniorowo
 • Przedszkole Ekoludek
 • Klub Młodego Odkrywcy – Tropeczki – Elbląg
 • Tropy Przyrody
 • Koło Zainteresowań Przyrodniczych Trójczyce
 • Inicjatywa „Stop obowiązkowym pracom domowym”

oraz wielu nauczycieli i nauczycielek.

dzien_pustej_klasy_poziom2016

dzien_pustej_klasy_pion2

Tagi: , ,

Czerwiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
 • Dzień Pustej Klasy
 • Międzynarodowy Dzień Jerzyka
8
9
10
11
12
13
 • Międzynarodowy Dzień Świadomości Albinizmu
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera