24 października

 

Dzień Narodów Zjednoczonych i początek Tygodnia Rozbrojenia

24 października to nie tylko Światowy Dzień Informacji na temat Rozwoju, ale i ustanowiony znacznie wcześniej Dzień Narodów Zjednoczonych. Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w 1945 r., impulsem było dramatyczne doświadczenie II wojny światowej. Celem jej działalności jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami i ochrona praw człowieka.

un

Flaga ONZ

ONZ jest często krytykowana za brak stanowczości, nieskuteczność, rozbuchaną biurokrację czy hipokryzję. Jednak warto pamiętać, że mamy do czynienia z pionierską w historii ludzkości próbą stworzenia forum, na którym wszystkie państwa świata będą miały okazję wyłożyć swoje racje i próbować dojść do porozumienia drogą dialogu.

Tydzień Rozbrojenia

24 października to także początek Tygodnia Rozbrojenia. To ważne święto, ponieważ świat wciąż nie jest bezpiecznym miejscem. Według danych Amnesty International, co roku 500 tysięcy osób ginie bezpośrednio w wyniku konfliktów i przemocy z użyciem broni, dodatkowo 200 tysięcy osób umiera z przyczyn związanych z konfliktami (np. choroby, głód). W większości są to cywile. Na 1 zabitą osobę przypada 28 z poważnymi obrażeniami.
Wyrażane przez ONZ wezwanie do rozbrojenia wydaje się jednak o tyle fasadowe, że dostawcami 75% broni na świecie jest sześć najpotężniejszych krajów świata, z których pięć (poza Niemcami) jest stałymi członkami – o ironio – Rady Bezpieczeństwa ONZ. Są to Stany Zjednoczone, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny i Francja.

wojna2

ONZ krytykuje się także za naruszenia praw człowieka popełniane przez żołnierzy sił bezpieczeństwa (tak zwanych Błękitnych Hełmów) wobec mieszkańców obszarów interwencji, w tym zwłaszcza za udokumentowane gwałty na kobietach. ONZ sama sformułowała krytykę polityki własnej i państw członkowskich w kampanii „Świat jest nadmiernie uzbrojony, a pokój – niedofinansowany” (World is over-armed, peace – underfunded). Rocznie na świecie na działania wojenne wydaje się 1630 miliardów dolarów. Wydatki na rozwój zrównoważony wynoszą 128 miliardów, a na wsparcie krajów rozwijających się tylko 44 miliardy.

wojna1

Sukcesem organizacji walczących o rozbrojenie jest fakt, że w kwietniu 2013 roku na forum ONZ został przyjęty Traktat o Handlu Bronią, zakazujący państwom transferów broni konwencjonalnej do innych krajów, gdy istnieje ryzyko, że broń ta będzie wykorzystywana do popełnienia lub ułatwienia ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych. We wrześniu 2014 roku osiągnięto liczbę minimum 50 państw, które ratyfikowały traktat, co było warunkiem jego wejścia w życie. Traktat będzie obowiązywał od 24 grudnia br. Spośród głównych eksporterów broni nie ratyfikowały go jeszcze USA, Rosja i Chiny.

Podejmij wyzwanie:
  •  Dowiedz się, ile broni eksportuje Polska i dokąd ona głównie trafia. Sprawdź, czy w krajach tych przestrzega się praw człowieka. Możesz szukać tych informacji np. na stronach Amnesty International.
Dowiedz się więcej:

Opracowała: Zofia Nawrocka

Opublikowano w ramach projektu Postaw na rozwój. Zrównoważony! – 2. edycja współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.

 

Tagi: , , , ,

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera