15 października

 

Dzień Mycia Rąk

Uczennica z Etiopii, myjąca ręce w ramach obchodów GHD. Zdj. UNICEF Ethiopia, licencja CC BY-NC-ND 2.0

Uczennica z Etiopii, myjąca ręce w ramach obchodów GHD. Zdj. UNICEF Ethiopia, licencja CC BY-NC-ND 2.0

„Mydło lubi zabawę, w chowanego pod wodą, każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.” Chyba większość polskich dzieci zna tę piosenkę Fasolek. Ale nie tylko najmłodsi powinni wziąć sobie do serca jej słowa. By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk, UNICEF zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rok (ang. Global Handwashing Day – GHD), jako akcję edukacyjną na ten temat.

Dla wielu z nas jest to bardzo prozaiczna czynność. Na naszej skórze żyją różne drobnoustroje , które zostawiamy na wszystkich przedmiotach przez nas dotykanych. Zostawiają je także inne osoby. W ten sposób wciąż je przenosimy. Dotykając jedzenia, które jemy, dostają się one do organizmu. Mycie rąk mydłem pozwala nam pozbyć się większości z bakterii i drobnoustrojów. Ręce myjemy po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po jeździe autobusem, czy po spacerze. Jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a co gorsza też możliwe.

UNICEF podaje, że każdego dnia ok. 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim niemycie rąk prowadzi do biegunki i infekcji dróg oddechowych, które również mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, niskiej wagi i opóźnienia w rozwoju dziecka.

Najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. „Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Mycie rąk w Limie (Peru) z okazji GHD. Zdj: Ana Cecilia Gonzales-Vigil, licencja CC BY-NC-ND 2.0

Mycie rąk w Limie (Peru) z okazji GHD. Zdj: Ana Cecilia Gonzales-Vigil, licencja CC BY-NC-ND 2.0

Największy problem jest w krajach Globalnego Południa, dlatego UNICEF oraz inne organizacje pomagają budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie w szkołach, a także prowadzą wiele akcji, promujących mycie rąk mydłem. Między innymi w małej indyjskiej wiosce Bhatari (prowincja Chandrapur) wybudowano sanitariaty. W jednej z nigeryjskich szkół założono środowiskowo-zdrowotny klub, promujący mycie rąk mydłem. W Bangladeszu z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk aktor Sakab Al Hasan zagrał w reklamie tego święta. Pokazywana była w 27 kanałach telewizji i została obejrzana przez ponad 5 mln ludzi.

Trzeba jednak pamiętać, że również w naszym kraju problem brudnych rąk istnieje. Centrum Zdrowia Dziecka opracowało raport o higienie rąk i otoczeniu Polaków. Naukowcy pobrali próbki z rąk oraz z mieszkań i miejsc publicznych. Niestety niemal u wszystkich osób znaleziono 17 rodzajów niebezpiecznych drobnoustrojów, co wskazuje na to, że za rzadko myjemy ręce. Również w przestrzeniach, których spędzamy najwięcej czasu, jest wiele groźnych drobnoustrojów.

 

Ofcjalne logo Dnia Mycia Rąk

Oficjalne logo Dnia Mycia Rąk

Mimo iż dzisiejsza akcja skierowana jest do dzieci, dotyczy ona każdego z nas. Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.

Więcej informacji: https://drive.google.com/file/d/0BzyZRSlq0pLBSEFKdzU4Z0xaYkU/view

Anna Tomaniak

Tagi: , , ,

Lipiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
  • Światowy Dzień Węży
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
  • Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
29
30
31
  • Panafrykański Dzień Kobiet

Najbliższe święta

  • 28 lipca 2024
    Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

  • 31 lipca 2024
    Panafrykański Dzień Kobiet

Zapisz się do newslettera