15 lipca

 

Dzień bez Telefonu Komórkowego

Zakaz używania telefonów. Fot. Eurobas. Licencja CC BY 3.0

Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Brzmi dziwnie, prawda? Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu rzeczy, na które pozwalają nasze telefony i smartfony? A jednak internauci na całym świecie już od kilkunastu lat nawołują do wyłączenia komórki na 24 godziny w dniu 15. lipca. To nieoficjalne święto ma nam przypomnieć, że istnieje życie bez telefonu. Może to być także dobra okazja do zastanowienia się nad tym, czym jest komórka, jakie „skarby” w sobie kryje i jakim kosztem jest tworzona.

Za każdym razem, gdy bierzemy telefon do ręki, trzymamy nie tylko aparat do rozmawiania na odległość. Trzymamy złoto, srebro, platynę, miedź i ok. 30 innych metali. Jedną z ważniejszych składowych jest koltan, zawierający duże ilości tantalu. Jest to rzadki metal, umożliwiający produkcję bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania telefonów komórkowych i smartfonów. Inną istotną rudą jest kasyteryt, wykorzystywany do produkcji płyt głównych w urządzeniach mobilnych. Oba występują w ogarniętej wojną Demokratycznej Republice Konga.

Kopalnia wolframu w Kailo wDemokratycznej Republice Konga. Fot. Julien Harnei

Kopalnia wolframu i kasyterytu w Kailo w Demokratycznej Republice Konga . Fot. Julien Harnels, licencja CC by 2.0.

W tym kraju wiele kopalni działa nielegalnie i jest opanowanych przez rebeliantów. Zmuszają oni ludzi do niewolniczej pracy w bardzo niebezpiecznych warunkach. Handel metalami pozwala im zaś finansować dalsze działania zbrojne. Duński dziennikarz Frank Poulsen nakręcił na ten temat bardzo ciekawy film dokumentalny, „Krew w twoim telefonie”. Trzy lata spędził w Demokratycznej Republice Konga. Podróżował do kopalni rzadkich metali, często stykając się również z rebeliantami. Szukał też powiązań ze światowymi koncernami, produkującymi komórki. Warto obejrzeć ten film, by uzmysłowić sobie, że, także w naszym telefonie mogły znaleźć się elementy zdobyte dzięki pracy współczesnych niewolników.

Wydobycie surowców do produkcji telefonów to nie jedyna kontrowersyjna kwestia. Ponieważ w każdym sezonie pojawiają się nowe modele, wielu ludzi wymienia telefony jak przysłowiowe rękawiczki. To oznacza, że z roku na rok rośnie liczba starych i zużytych aparatów, będących elektroodpadami. Powinny one trafić do zakładów recyklingowych, jednak miliony ton elektrozłomu trafiaja na nielegalne wysypiska w Afryce i Azji, co ma fatalny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie ludzi. Lokalni mieszkańcy w prymitywnych warunkach odzyskują tam surowce, za które otrzymują groszowe wynagrodzenie, jednocześnie rujnując swoje zdrowie.

Wysypisko elektroodpadów w Agbogbloshie w Ghanie . Fot. Marlenenapoli, licencja CC0.

Istnieje jednak sposób, by ograniczyć wydobycie surowców oraz wysyłanie elektroodpadów na globalne wysypiska śmieci. Najprostszą metodą jest zbiórka i recykling starych telefonów. Amerykańska firma Falconbridge Limited, specjalizująca się właśnie w przetwarzaniu komórek, podaje że jedna tona aparatów zawiera aż 140 kg miedzi, 3,14 kg srebra, 300 g złota, 130 g palladu i 3 gramy platyny. W specjalistycznych zakładach odzyskuje się te surowce w warunkach pozwalających na ochronę zarówno środowiska, jak i zdrowia ludzi, którzy się tym zajmują.

Podejmij wyzwanie:

W Światowym Dniu Bez Telefonu Komórkowego warto przejrzeć szuflady i zobaczyć, czy nie gromadzimy niepotrzebnych aparatów. Jeśli takowe są, można zastanowić się co z nimi zrobić. Gdy wciąż są sprawne, warto oddać je komuś z rodziny, znajomym lub sprzedać na aukcji internetowej. Zepsuty sprzęt można oddać lub sprzedać firmie zajmującej się naprawą bądź wykorzystaniem części do naprawy innych telefonów.

Na stronie internetowej Elektrośmieci w sieci jest mapa punktów odbioru elektrośmieci, do których należy odnieść stare sprzęty. Również w każdej gminie można uzyskać informacje o adresach takich punktów. Oddając tam stare telefony komórkowe, wspieramy ich recykling, a tym samym mamy wpływ na to, co dzieje się w innych częściach świata.

Opracowanie: Anna Tomaniak

Tagi: ,

Grudzień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 18 grudnia 2024
    Międzynarodowy Dzień Migrantów

  • 21 grudnia 2024
    Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera