3 maja

 

Dzień bez Komputera

Trzeciego maja obchodzimy Dzień bez Komputera (ang. Shutdown Day). Święto jest kontynuacją internetowej kampanii zapoczątkowanej w 2007 roku przez dwójkę Kanadyjczyków, którzy chcieli sprawdzić czy będą w stanie wytrzymać dobę bez włączania komputera i zaprosili internautów do wzięcia udziału w tym eksperymencie. Zadanie może wydaje się banalne – w końcu to tylko jeden dzień – ale wystarczy zastanowić się chwilę nad długą listą czynności, które sprawiają, że nie możemy obyć się bez komputera w naszym codziennym życiu. Maile, portale społecznościowe, media, wyszukiwanie informacji… Przeciętny Polak spędza w internecie ponad prawie 6 i pół godziny dziennie, co w skali rocznej przekłada się na… trzy miesiące bez przerwy. Już 81% Polaków korzysta z internetu, liczna internautów sukcesywnie rośnie i w styczniu 2020 było ich 30,63 mln, a 19 mln Polaków korzystało z mediów społecznościowych (źródło danych: Raport Digital in 2020 ze stycznia 2020).

Źródło: Raport Digital in 2020 ze stycznia 2020 r.

Podejmij wyzwanie:
wyłącz komputer, nie sprawdzaj poczty w telefonie, sprawdź czy dasz radę wytrzymać 24 godziny bez komputera i internetu.

Niewłączanie komputera, to oczywiście świetna okazja, żeby zmniejszyć domowe zużycie prądu. Ile energii elektrycznej potrzebuje nasz komputer? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Komputery stacjonarne zużywają średnio dużo więcej prądu niż laptopy, duże znaczenie mają również rodzaj procesora, wiek komputera i sposób w jaki go używamy: praca w edytorze tekstowym jest na przykład dużo oszczędniejsza niż obróbka dużego pliku wideo, zostawianie maszyny w trybie uśpienia może okazać się lepszym rozwiązaniem niż ciągłe jej włączanie i wyłączanie. Od kilku lat producenci starają się by komputery wprowadzane na rynek spełniały warunki określone w normie Energy Star opracowanej przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i Komisję Europejską, której celem jest zwiększenie efektywności energetycznej komputerów i w konsekwencji zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W 2009 roku chęć wzięcia udziału w Dniu bez Komputera zadeklarowało 55 000 internautów. Święto ma więc na razie raczej charakter symboliczny, ale może warto spróbować czy nam się uda? To tylko jeden dzień. Może warto wybrać się na wiosenny spacer? W maju zakwitają piwonie i tulipany, klony i kasztanowce, a na leśnych polanach można już spotkać pazie królowej.

Sprawdź ile kosztuje dzień pracy Twojego komputera i ile zużywa energii.

 

Opracowanie: Piotr Szpakowski

Tagi: , , ,

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera