Wielkanoc to bardzo wiosenne święto które obchodzone jest wśród zieleni rzeżuchy i owsa, z zapachem żonkili i tulipanów, w otoczeniu licznych zwierzątek: kurczaczków, kurek, zajączków, owieczek. Od czasów przedchrześcijańskich czas ten związany był z radością związaną z końcem wiosny i budzeniem się nowego życia.
Parapetowe ogrodnictwo
Z okazji zbliżających się świąt sianie i obserwowanie roślin. Przed Wielkanocą oprócz tradycyjnej rzeżuchy i owsa, możecie posadzić także rzodkiewkę, by już po kilku dniach móc podskubywać jej pyszne listki. Spróbujcie też wyhodować natkę pietruszki z górnej części starego korzenia i szczypiorek (wiosną cebule chętnie wypuszczają szczypior, można w warzywniaku wręcz poprosić o takie kiełkujące cebule). Jeśli macie więcej miejsca na parapetach, możecie spróbować wysiać drobne odmiany marchewki w wysokich doniczkach albo butelkach typu PET, oraz sałatę. Pielęgnowanie oraz obserwacja roślin to dla dzieci oraz zasiedziałych mieszczuchów dużo frajdy i ogromna satysfakcja z efektów.
Zachęcamy Was również do samodzielnego wykonania ozdób wielkanocnych z dostępnych materiałów, papieru lub filcu.
Megapisanka
Materiały: duży arkusz papieru, mazaki lub kredki, kolorowe ścinki lub wycinanki z papieru, filcu tkanin, kleje.
Przygotuj duży arkusz papieru (im więcej dzieci, tym większy). Narysuj na nim duże jajo, a na nim paski jak na pisance. Każdemu paskowi przyporządkuj jeden kolor rysując w danej części kółko w danym kolorze. Daj dzieciom ścinki i poproś aby wypełniły pisankę koralowymi ścinkami zgodnie z oznaczeniem. Poproś, aby postarały się jak najdokładniej wypełnić pisankę kolorami.
Jajka z plasteliny i nasion
Materiały: tekturka lub innego rodzaju podkładka, plastelina, różne nasiona (opcjonalnie również drobne patyczki, makaron, inne drobne przedmioty), ołówek.
Na podkładce narysuj jajo. Możesz je wyciąć lub pozostawić na prostokątnym tle Wypełnij je plasteliną, może być w jednym kolorze lub od razu możesz zrobić wzorzystą pisankę. Gdy cały kształt jajka będzie wyklejony warstwą plasteliny, weź nasionka i ułóż z nich wzorki wciskając w plastelinę. Mogą to być wzorki geometryczne albo scenki np. ze zwierzętami, bazie.
Papierowe jajka na nitkach
Materiały: brystol, kredki lub mazaki, nożyczki ołówek, dziurkacz, nitka.
Dla najmłodszych dzieci od razu przygotuj jajka wycięte z papieru. Starszym zaproponuj samodzielne wycięcie. Jajka pokolorujcie dwustronnie (!) według własnego pomysłu. Na koniec zróbcie dziurki na górze jajka, przewleczcie nitki i zawieście na roślinach w domy.
Marchewki z papieru
Materiały: kartka pomarańczowego oraz zielonego papieru, nożyczki, zszywacz.
Potnij obydwie kartki na paski o szerokości 1 cm i długości 21 cm (jeśli masz kartkę A4, potnij wzdłuż krótszej krawędzi, jeśli kartkę A5 – wzdłuż dłuższej). Z zielonego paska zrób natkę, składając pasek w harmonijkę składającą się z 6 odcinków. Pasek pomarańczowy złóż na pół. W środek, w zgięcie saka pomarańczowego włóż natkę. Zszyj zszywaczem natkę z paskiem pomarańczowym jak na ilustracji. Następnie odegnij obydwa końce pomarańczowego paska, tak by odsłonić natkę. Złóż je tak by powstał korzeń i również zszyj zszywaczem. Marchewka gotowa.
Kartki z kurkami
Materiały: kartka bloku technicznego na tło kartki, kolorowy papier lub filc, piórko, kredki lub mazaki, opcjonalnie plastikowe oko lub guziczek na oko, klej introligatorski (np. wikol, magik).
Złóż kartkę-bazę równo na pół. Z papieru lub filcu wytnij półkole na ciało kurki oraz grzebyk i dziób. Przyklej wszystko na kartkę, doklej piórko w miejscu skrzydła (jeśli nie masz piórka, wyjdź na spacer i poszukaj, a jeśli nie znajdziesz zamiast piórka wytnij dodatkowe małe półkole na skrzydło). Dorysuj nogi oraz tło, trawkę, słońce, niebo. Możesz dodatkowo wyciąć i przykleić kolorowe jajka.
Pisanki z filcu (lub brystolu)
Materiały: sztywny filc w kilku kolorach lub kolorowy brystol, nożyczki, mazaki, ołówek, klej typu wikol/magik lub klej na gorąco (w pistolecie), igła, nitka.
Wytnij z filcu dość duże jaja (10-15 cm wysokości). Następnie wytnij ozdoby: owieczki, zajączki, kurczaczki, paski, kwiatki. Naklej je na jajko. Jeśli masz klej na gorąco możesz do ozdabiania użyć także guzików, koralików, cekinów, piórek. Pozostaw pisanki tak by klei dobrze wysechł. W razie potrzeby dorysuj brakujące elementy mazakami. Na zakończenie przewlecz nitkę by jajka można było zawiesić.