Wydarzenia

 

Rybki nad Łódką – warsztaty i happening oraz spacer wzdłuż rzeki Łódki [Łódź, 22 czerwca 2014]

rybki

22 czerwca symbolicznie wydobędziemy Łódkę na powierzchnię. Zapraszamy do Parku Helenowskiego, gdzie podczas pikniku „Swingujący Helenów”, organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ODE Źródła organizuje warsztaty, spacer i happening.

W parku Helenowskim w Łodzi zewsząd otacza nas woda. I nic w tym dziwnego – „Zielony Helenów” powstał w dolinie rzeki Łódki, jak wiele innych łódzkich parków.
Właściciele parku Anstadtowie uregulowali koryto rzeki – założyli tu dwa stawy, przystań wodną i wypożyczalnię łódek. Dziś jednak rzeka płynie w zakrytym, wybetonowanym kanale odbierając wodę opadową, a stawy zasilane z ujęcia wód podziemnych są całkowicie odcięte od zanieczyszczonej Łódki. Wprawdzie w parku Ocalałych wyeksponowano jej koryto, a przy Akademii Sztuk Pięknych powstał park ze stawem retencyjnym, który ma za zadanie gromadzić wodę deszczową, aby odciążyć Łódkę w czasie wielkich ulew, ale rzeki, dzięki której powstała Łódź, niemal nie widzimy już płynącej na powierzchni.

16.00 – Warsztaty „Wodne tajemnice” – eksperymenty wodne dla dzieci i dorosłych.

Czy wiecie, dlaczego jajko utonie słodkiej wodzie, a w słonej będzie unosić się na powierzchni? A może potraficie pokazać za pomocą łyżeczki do herbaty słodką wodę na całym świecie? Albo zdobyć odrobinę wody w lesie, kiedy wokół nie ma żadnego źródła, a pragnienie doskwiera? Nie? My Was tego nauczymy!

16.00 – Warsztaty artystyczne „Rybki nad Łódką” dla dzieci i dorosłych.

Podczas warsztatów będziemy rysować, malować, wycinać i szyć kolorowe rybki, które zawiesimy w trakcie spaceru wzdłuż Łódki

18.00 – spacer wzdłuż rzeki Łódki z przewodnikiem Tomaszem Bużałkiem „Łódką po skarb” oraz happening „Rybki nad Łódką”.

W trakcie spaceru dowiemy się, jaką rolę pełniła Łódka w rozwoju miasta i jakie są ekologiczne aspekty „wpuszczenia rzeki w kanał”, ale przede wszystkim wydobędziemy Łódkę na powierzchnię przyczepiając wzdłuż ukrytego pod ziemią koryta wcześniej przygotowane rybki.

Zbiórka przy pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź (wylot ul. Sterlinga przy Północnej).

 

Maj 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
  • Światowy Dzień Tuńczyka
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

  • 18 maja 2024
    Dzień Muzeów

Zapisz się do newslettera