Wydarzenia

 

Rybki nad Łódką – warsztaty i happening oraz spacer wzdłuż rzeki Łódki [Łódź, 22 czerwca 2014]

rybki

22 czerwca symbolicznie wydobędziemy Łódkę na powierzchnię. Zapraszamy do Parku Helenowskiego, gdzie podczas pikniku „Swingujący Helenów”, organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ODE Źródła organizuje warsztaty, spacer i happening.

W parku Helenowskim w Łodzi zewsząd otacza nas woda. I nic w tym dziwnego – „Zielony Helenów” powstał w dolinie rzeki Łódki, jak wiele innych łódzkich parków.
Właściciele parku Anstadtowie uregulowali koryto rzeki – założyli tu dwa stawy, przystań wodną i wypożyczalnię łódek. Dziś jednak rzeka płynie w zakrytym, wybetonowanym kanale odbierając wodę opadową, a stawy zasilane z ujęcia wód podziemnych są całkowicie odcięte od zanieczyszczonej Łódki. Wprawdzie w parku Ocalałych wyeksponowano jej koryto, a przy Akademii Sztuk Pięknych powstał park ze stawem retencyjnym, który ma za zadanie gromadzić wodę deszczową, aby odciążyć Łódkę w czasie wielkich ulew, ale rzeki, dzięki której powstała Łódź, niemal nie widzimy już płynącej na powierzchni.

16.00 – Warsztaty „Wodne tajemnice” – eksperymenty wodne dla dzieci i dorosłych.

Czy wiecie, dlaczego jajko utonie słodkiej wodzie, a w słonej będzie unosić się na powierzchni? A może potraficie pokazać za pomocą łyżeczki do herbaty słodką wodę na całym świecie? Albo zdobyć odrobinę wody w lesie, kiedy wokół nie ma żadnego źródła, a pragnienie doskwiera? Nie? My Was tego nauczymy!

16.00 – Warsztaty artystyczne „Rybki nad Łódką” dla dzieci i dorosłych.

Podczas warsztatów będziemy rysować, malować, wycinać i szyć kolorowe rybki, które zawiesimy w trakcie spaceru wzdłuż Łódki

18.00 – spacer wzdłuż rzeki Łódki z przewodnikiem Tomaszem Bużałkiem „Łódką po skarb” oraz happening „Rybki nad Łódką”.

W trakcie spaceru dowiemy się, jaką rolę pełniła Łódka w rozwoju miasta i jakie są ekologiczne aspekty „wpuszczenia rzeki w kanał”, ale przede wszystkim wydobędziemy Łódkę na powierzchnię przyczepiając wzdłuż ukrytego pod ziemią koryta wcześniej przygotowane rybki.

Zbiórka przy pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź (wylot ul. Sterlinga przy Północnej).

 

Grudzień 2018

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 18 grudnia 2018
    Międzynarodowy Dzień Migrantów

  • 21 grudnia 2018
    Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera