21 kwietnia 2023 (święto ruchome)

 

Eid al-Fitr

Rodzina w Tadżykistanie świętująca Eid al_Fitr, 2017, fot. Steve Evans CC BY-NC 2.0

Gdy kończy się miesiąc Ramadan, podczas którego muzułmanie na całym świecie poszczą od świtu do zachodu słońca, zaczyna się wypatrywanie nowego księżyca. Gdy na niebie pojawi się cienki rogalik, i gdy zobaczy go choćby jedna osoba, będzie to oznaczało, że Ramadan dobiegł końca, zaczyna się miesiąc Szawwal, a w nim Eid al-Fitr.
Eid al-Fitr, czyli inaczej Ramadan Bajram lub Święto Przerwania Postu, to radosne święto dla muzułmanów. W tym dniu dziękują Bogu, że udało im się dobrze przeżyć cały Ramadan. Dzień zaczyna się od specjalnej modlitwy, często w plenerze. Ale jeszcze przed rozpoczęciem modlitwy należy wypełnić obowiązek zakat al-fitr, czyli przekazać komuś w potrzebie żywność lub pieniądze. Rodziny spotykają się przy suto zastawionych stołach, wszyscy są odświętnie ubrani, a dzieci czekają na prezenty. W różnych krajach są różne tradycje związane z tym świętem. Na przykład w Polsce Tatarzy po modlitwie dzielą się z wszystkimi wcześniej przygotowaną sodogą, czyli słodyczami lub owocami. A w Białymstoku organizowany jest tradycyjny bal bajramowy.
Dzielenie się z innymi to ważny element tego muzułmańskiego święta, jak i całego postu w mięsiącu Ramadan. Gdy muzułmanie poszczą, czyli nie jedzą ani nie piją nic od świtu do zachodu słońca, to ma im to przypomnieć, że głód i pragnienie, który odczuwają, dla wielu ludzi jest codziennością. Bo chociaż na świecie wytwarza się wystarczająco dużo żywności, aby starczyło dla wszystkich, to jednak niektórzy mają jej za dużo i żywność w bogatych krajach się marnuje, podczas gdy inni głodują.
Islam uczy, że całe społeczeństwo ma obowiązek zadbania o to, by nikt nie był głodny, a każdy z nas powinien przynajmniej zadbać o swoich sąsiadów i w razie potrzeby podzielić się z nimi jedzeniem.

W tym roku (2020) z powodu epidemii koronawirusa muzułmanie nie będą mogli spotkać się na modlitwie. Ale na pewno pomodlą się w domu, przygotują odświętny stół dla domowników i wypełnią obowiązek jałmużny.

Co możemy robić tego dnia, nawet jeśli nie świętujemy Eid?

  • Tak jak muzułmanie, możemy podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Warto też upewnić się, czy nasi sąsiedzi, szczególnie osoby starsze, nie potrzebują pomocy.
  • Marnowanie jedzenia to duży problem. Warto się zastanowić, czy w naszych domach nie wyrzuca się czasem jedzenie, a jeśli tak, to dlaczego? Może kupujemy za dużo naraz? Albo zapominamy co mamy w lodówce?
  • Muzułmanie obchodzą święto Eid al-Fitr w pierwszym dniu miesiąca Shawwal, po zakończeniu Ramadanu. Czyli kiedy? W tym roku (2021) Eid wypada 13 maja, ale co roku święto przesuwa się o dziesięć dni, ponieważ w kalendarzu muzułmańskim to fazy księżyca wyznaczają kolejne miesiące. Może podczas wieczornego spaceru spróbujecie wypatrzyć nowy księżyc, oznaczający nowy miesiąc?
  • Naszym muzułmańskim sąsiadom i znajomym możemy tego dnia życzyć Eid Mubarak!

oprac. Klaudia Khan

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

  • 26 kwietnia 2024
    Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

  • 29 kwietnia 2024
    Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych

Zapisz się do newslettera