2. lub 3. piątek czerwca

 

Dzień Pustej Klasy – pakiet edukacyjny

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Dzień Pustej Klasy to święto zainaugurowane w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, które ma jeden prosty cel: sprawić, aby tego dnia klasy opustoszały. Rolą Dnia Pustej Klasy jest zachęcenie nauczycieli, by choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Obchodzimy go rokrocznie (zwykle w trzeci piątek czerwca, w 2019 w drugi) jako wyjątkowe, międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Do tego edukację bardzo skuteczną, bo angażującą różne zmysły.

Gdy w 2016 roku jako Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zaproponowaliśmy obchodzenie tego święta także w Polsce w (www.dzienpustejklasy.pl), nasza propozycja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony szkół w całym kraju. Bardzo cieszą nas dziesiątki tysięcy dzieci, które corocznie spędzają ten dzień poza szkołą. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nauczyciel będzie gotowy na taką formę edukacji, dlatego już wcześniej przygotowaliśmy i udostępniliśmy darmowe materiały przygotowujące do edukacji terenowej. Do najważniejszych należy książka „W dziką stronę. Rozmowy o edukacji w przyrodzie” oraz broszura pt. „Zabierzmy dzieci na dwór”, obie dostępne w wersji elektronicznej pod adresem: www.dzienpustejklasy.pl/materialy.

Wymienione opracowania dotyczą głównie edukacji przyrodniczej i poznawania środowiska, które jest nam najbliższe. Jednak poza szkołą można z powodzeniem realizować także inne tematy. Pakiet, który czytacie jest zachętą, aby podczas wyjść z klasą, poruszyć także tematy edukacji globalnej, rozszerzyć wiedzę o świecie, jego różnorodności i bogactwie, a jednocześnie zaszczepiać w dzieciach takie wartości jak empatia i szacunek w stosunku do innych ludzi oraz nierozumianych przez nas zwyczajów. To niezwykle ważne, by zdawać sobie sprawę, że nie tylko zamieszkujemy tę samą planetę, ale też w dużej mierze od siebie współzależymy. Łączy nas gospodarka, mieszają się nasze kultury, wymieniamy się wiedzą i zasobami. Biorąc pod uwagę wpływ jednostek na całą populację i jej funkcjonowanie, łatwo dojść do wniosku, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni zarówno za jakość życia na Ziemi, jak i za stan naszej planety. Dzień Pustej Klasy to świetna okazja, aby obcując z przyrodą, wprowadzić dzieci w zagadnienia edukacji globalnej, zwiększyć ich świadomość dotyczącą świata, w którym żyjemy wspólnie z blisko ośmioma miliardami innych ludzi. Więcej informacji merytorycznych na temat edukacji globalnej można znaleźć na naszej stronie www.globalna.edu.pl

Pakiet ten został pomyślany jako zbiór tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych, pochodzących z krajów Globalnego Południa. Wiele z nich jest łudząco podobnych do zabaw polskich dzieci, można więc z powodzeniem bawić się w nie także w naszym kraju. To dowód, jak bardzo jesteśmy wszyscy do siebie podobni. Czy to nie wspaniały wstęp do rozpoczęcia dyskusji o szacunku i tolerancji w stosunku do odmiennych od nas osób? Bez tego trudno będzie osiągnąć siedemnasty Cel Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest ożywienie globalnego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Pobierz cały pakiet.

A na zachętę:

 

Listopad 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
3
4
5
6
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Najbliższe święta

  • 9 listopada 2024
    Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Zapisz się do newslettera