2 kwietnia

 

Dzień Książki dla Dzieci

dzien_ksiazki_dla_dzieci1

Plakat obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2014 zaprojektowany przez Niamh Sharkey.

Szczęście, mądrość, wiedza to tylko część wartości,  które chcemy przekazać dzieciom na przyszłość. Tylko jak to zrobić? Najlepszym kluczem jest codzienne czytanie. Ta codzienna forma wspólnego spędzania czasu jest doskonałą metodą wychowawczą: buduje więzi z najbliższymi i poczucie bezpieczeństwa, rozwija wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, kształtuje nawyk czytania, uczy wartości moralnych.

Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jego celem jest promowanie pięknej literatury dla młodego czytelnika. Przeczytaj „List do dzieci całego świata” napisany przez Siobhan Parkinson z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.


Książka w sposób naturalny pobudza u dziecka chęć zdobywania wiedzy o otaczającym świecie. Codzienne czytanie nauczy każdego skupienia i koncentracji, umiejętności słuchania drugiego człowieka. Mądrze wybrana książka przez dorosłych ułatwi odpowiedzi na trudne pytania często zadawane przez dzieci młodsze i te nieco starsze.

zwierzaki-cudaki Ułatwieniem odszukania odpowiedzi na pytania na temat zwierząt jest z pewnością książka Bibi Dumon Tak „Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata”. Napisana z dużym poczuciem humoru, oryginalnymi czarno-białymi ilustracjami wywołuje uśmiech już na twarzach 4-5 latków, jak i osób dorosłych. Czytelnik znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania między innymi  Dlaczego kondory mają grube białe kołnierze na szyi? Dlaczego leniwiec czasem musi zejść z drzewa? I wiele innych na które nie jeden dorosły nie zna odpowiedzi.

Rok z Linneą

Zrozumieć najmłodszym zmiany zachodzące w przyrodzie i następstwa pór roku ułatwi książka Christiny Björk i Leny Anderson „Rok z Linneą”. Bohaterka to mała dziewczynka mieszkająca w mieście. Opowiada o swoich doświadczeniach i odkryciach związanych z przyrodą. Daje odpowiedzi, wskazówki i porady swoim czytelnikom, np. kiedy i jak dokarmiać ptaki, jak wykonać zielnik lub koronę z jesiennych liści, dlaczego liście żółkną, jak zrobić pyszną zupę z pokrzyw.

przyrodniczy_plac_zabaw

„Przyrodniczy plac zabaw” Fiony Danks i Jo Schofield to wspaniała skarbnica pomysłów, gier i zabaw na cały rok na świeżym powietrzu. Przeznaczona dla dzieci w każdym wieku, zarówno do wspólnej zabawy z rodzicami czy dziadkami, jak i samodzielnych eskapad do lasu dla starszych dzieci. Rozdziały podzielone są na pory roku, a całość ilustrowana pięknymi fotografiami. Inspirują do wspólnego odkrywania z dzieckiem tajemnic środowiska naturalnego niezależnie od warunków pogodowych. Książka odrywa od siedzenia na kanapie i zabiera na łąkę, rzekę lub górską wycieczkę. Podpowiada jak  korzystać  z uroków każdej pory roku. Rodzicom pozwoli sięgnąć pamięcią do lat dzieciństwa. Autorki opisują między innymi zabawę w podchody, pomagają złapać zapach lata, wykonać roślinne farby czy zrobić łapacz snów z tego co znajdziemy na przykład w parku czy ogrodzie. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy, dają porady co może się przydać do konkretnych gier, ale nie zapominają także o spontaniczności i kreatywności dzieci.

ziola-w-przedszkolu

Martina Rusch „Zioła w przedszkolu” to wspaniała książka służąca jako pomoc dla dorosłych, którzy chcą mądrze przedstawić najmłodszym świat ziół. Nauczyciele znajdą gotowy projekt działań umożliwiający prowadzenie zajęć już w przedszkolu o tematyce zielarskiej. W poszczególnych rozdziałach przeczytamy praktyczne porady jak założyć z dziećmi ogródek ziołowy na parapecie czy  przyrządzić ziołową herbatkę na dobry sen. Najważniejsze jednak jest to, że mamy dokładny opis 10 ziół często używanych w kuchni, warunków potrzebnych do ich rozwoju, zastosowanie, a także przepisy kulinarne. Starsze dzieci z pewnością dzięki jasnemu opisowi i rysunkom same będą mogły założyć hodowle szczypiorku, mięty czy bazylii na parapecie. Książka ułatwia zrozumieć lecznicze właściwości wielu ziół, a dzięki temu nabrać szacunku dla świata natury.

cecylia_knedelek Cecylia to mała dziewczyna mieszkająca w Knedelkowie, wraz z gąską Walerią i przyjaciółmi uwielbia gotować. Ta mała bohaterka książki  „Cecylia Knedelek” Joanny Krzyżanek wprowadza najmłodszych w kulinarny świat. Książka jest bogato ilustrowana, a każdy przepis poprzedzony opowiadaniem. Dzieci nauczą się dzięki niej próbować nowych potraw, zjadać warzywa, odmierzać składniki, kroić, przesiewać, przelewać i tych wszystkich czynności które do tej pory wykonywali tylko rodzice. Czy samodzielnie przygotowana kanapka, placuszki czy zupa ogórkowa nie smakuje lepiej…  To książka w której nie jeden przepis spodoba się również dorosłym. Rodzice będą mogli  kreatywnie spędzić czas ze swoimi pociechami. Przepisy są różnorodne i bardzo proste, podzielone na grupy kolorystyczne gdzie każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Warto wspomnieć, że w książce są tylko przepisy wegetariańskie.
Miłej lektury i odkrywania świata natury.

 

 Zobacz jaką siłę ma czytanie:

 

A gdy zastanawiasz się jaką książkę dla dziecka wybrać, poszukaj podpowiedzi tutaj:

Ryms – kwartalnik dla dzieci i młodzieży

Podstrona Instytutu Książki poświęcona książkom dla dzieci

Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych

Cała Polska czyta dzieciom

Opracowanie: Izabella Hoffmann

 

Tagi: , ,

Październik 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

  • 14 października 2024
    Miedzynarodowy Dzień Elektroodpadów

Zapisz się do newslettera