14 kwietnia

 

Dzień Gapienia się w Niebo

Girl Looking at the Sky

fot. Kathleen Zarubin CC by.2.0

Jak często patrzysz w niebo? Dzisiejszy dzień zachęca do zatrzymania się na chwilę i docenienia piękna błękitnego nieba, puszystych chmurek i szybujących po niebie ptaków…

Dziś jest Dzień Gapienia się w Niebo, doskonała okazja by wyjść na zewnątrz i zobaczyć, co się dzieje ponad naszymi głowami. Nigdy nie wiesz, co możesz tam zobaczyć – białe baranki, ciężkie sine chmurzyska, balony, samoloty, nietoperze, lotnie, fruwające foliówki, latawce, ptaki, motyle, bumerangi, tęcze, sztuczne satelity, słońce i księżyc.

A więc oderwij się od komputera i wyjrzyj przez okno, albo lepiej wyjdź na zewnątrz i poszukaj kształtów w chmurach, popatrz na przelatujące ptaki.

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Białe światło słoneczne aby dotrzeć do Ziemi musi przedrzeć się przez atmosferę ziemską składającą się z gazów, pyłów, cząsteczek wody. Cząsteczki te powodują rozszczepienie światła na wszystkie kolory tęczy. Jednak to promienie niebieskie ulegają największemu rozproszeniu i są bardzo dobrze widoczne dla ludzkiego oka i dlatego też niebo wydaje nam się niebieskie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Nietoperze na tle nieba, fot. USFWS Headquarters/ Program Ochrony Nietoperzy Meksyku CC by 2.0

Nietoperze na tle nieba, fot. USFWS Headquarters/
Program Ochrony Nietoperzy Meksyku CC by 2.0

Wyzwanie:

Jesteś nauczycielem – zaproponuj uczniom, aby poświecili dzisiaj 15 minut na patrzenie w niebo i notowali wszystko co na mi zobaczyli, następnego dnia porozmawiajcie o tym co udało się zaobserwować. Możesz też podczas lekcji zabrać przedszkolaki czy starszych uczniów na trawnik przed szkołę/przedszkole lub na boisko i tam grupowo popatrzeć w niebo.

Zaproś przyjaciół na plenerowe spotkanie w parku, w ogródku, na tarasie, albo chociaż na balkonie.

Wybierz się za miasto (gdzie światła nie będą utrudniały obserwacji) na nocne oglądanie nieba. Może ktoś z Twoich znajomych interesuje się astronomią i może Ci opowiedzieć o gwiazdach i planetach.

Popatrz w niebo i pofantazjuj skąd i dokąd lecą widoczne na niebie samoloty, kto w nich sieci i w jakiej sprawie leci.

Tęcza widziana z ul. Zielonej w Łodzi, fot. archiwum Źródeł

Tęcza widziana z ul. Zielonej w Łodzi, fot. archiwum Źródeł

I na zakończenie, niesamowite podniebne przedstawienie. W roli głównej tysiące szpaków.

Tagi: , , , , ,

Październik 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

  • 14 października 2024
    Miedzynarodowy Dzień Elektroodpadów

Zapisz się do newslettera