3 marca

 

Dzień Dzikiej Przyrody

dzien-dzikiej-przyrody2016

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody jest okazją do uczczenia pięknych i różnorodnych form dzikiej fauny i flory. Święto przypomina nam o pilnej konieczności  wzmożenia walki z „przestępczością środowiskową”, która ma  ogromny wpływ na przyrodę, ale również negatywne skutki ekonomiczne i społeczne. Dzika przyroda jest wartością samą w sobie, ale nie można pomijać jej znaczenia w zachowaniu procesów ekologicznych,  puli genetycznej, jej znaczenia  społecznego, gospodarczego, naukowego, edukacyjnego, dla kultury, turystyki, czy rekreacji.

Tegoroczne (2016) obchody Dnia Dzikiej Przyrody odbywają się pod hasłem „Przyszłość dzikiej przyrody jest w twoich rękach. Przyszłość słoni jest w twoich rękach”. Hasło ma przypominać o nierozerwalnym związku jaki łączy przyrodę i ludzi.

Głównymi bohaterami tegorocznej kampanii są słonie afrykańskie i indyjskie. Czy wiesz, że w latach 2010-2012 aż 100 tysięcy słoni afrykańskich zostało zabitych tylko dlatego, że mają ciosy z kości słoniowej. Poziom kłusownictwa przewyższa możliwość odradzania się populacji, co w konsekwencji zagraża zachowaniu gatunku. Proceder handlu kością słoniową przez cały czas jest bardzo opłacalny (przeczytaj więcej nt. ochrony słoni).
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody obchodzony jest  3 marca, w rocznicę przyjęcia Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory (CITES) w roku 1973. CITES pozostaje jednym z najpotężniejszych narzędzi do ochrony różnorodności biologicznej poprzez regulację handlu dzikimi zwierzętami i roślinami.
We wrześniu 2015 r. państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Dokument zawiera 17 głównych celów oraz 169 celów szczegółowych. Celem nr 15 jest „chronić, przywrócić i promować zrównoważone wykorzystywania ekosystemów lądowych, gospodarować lasami w sposób zrównoważony, zwalczać pustynnienie, zatrzymać i odwrócić proces degradacji gleby, powstrzymać straty w bioróżnorodności”. Podpunkt 15.7 mówi o podjęciu pilnych działań w celu zakończenia kłusownictwa i handlu chronionymi gatunkami flory i fauny, dotyczących zarówno ograniczania popytu, jak i  podaży nielegalnych produktów.

Czas ucieka i jeśli działania ograniczające kłusownictwo nie będą skuteczne wyginą nie tylko słonie, ale i gepardy, nosorożce, łuskowce, żółwie morskie, rekiny, tygrysy, wieloryby i wiele innych.

dzien-dzikiej-przydrody-slon

Zajrzyj na stronę i bądź na bieżąco: https://www.facebook.com/WorldWildlifeDay

Tagi: , , ,

Czerwiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
  • Dzień Pustej Klasy
  • Międzynarodowy Dzień Jerzyka
8
9
10
11
12
13
  • Międzynarodowy Dzień Świadomości Albinizmu
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera