23 stycznia

 

Zimowe Ptakoliczenie 2015 w Mrągowie

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie wzięli udział w Zimowym Ptakoliczeniu. To coroczna akcja, która polega na zanotowaniu liczby ptaków odwiedzających karmnik, skwer czy pobliski park. Organizatorem akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Zimowe Ptakoliczenie 2015 w Szkole Specjalnej w Mrągowie

Nasz spacer ornitologiczny rozpoczęliśmy od policzenia ptaków żyjących tuż obok naszej szkoły. Odnotowaliśmy 10 kawek. Następnie przeszliśmy nad Jezioro Magistrackie, które znajduje się w samym centrum Mrągowa. Przez lornetki obserwowaliśmy sztucznie usypaną wysepkę, a na niej domek dla łabędzi, nazwany „Małgosia” , tu również skupiliśmy się na poszukiwaniu ptaków. Zauważyliśmy jedną sikorkę bogatkę, ale mieliśmy kłopot z policzeniem wszystkich kaczek pływających tuż przy brzegu jeziora. Zaobserwowaliśmy około 80 sztuk kaczek, 2 dorosłe łabędzie nieme i jednego łabędzia młodego. Dalej idąc w stronę skweru Jana Pawła II zliczyliśmy 33 sztuki gołębi siedzących na dachu jednego z budynków. Kierując się nad Jezioro Czos zaobserwowaliśmy wśród gałęzi drzew jednego kowalika, który stukał dziobem w drzewo jak dzięcioł. Na dłużej zatrzymaliśmy się nad Jeziorem Czos. Tu zaobserwowaliśmy 2 dorosłe łabędzie nieme i 7 młodych, około 85 kaczek i 2 łyski. Idąc promenadą nad Czosem podziwialiśmy wszystkie zgromadzone ptaki tuż przy brzegu jeziora. Najbardziej zainteresowały nas łabędzie, które syczały na nas a młode wydawały różne odgłosy podobne do chrząkania. Po zanotowaniu wszystkich zaobserwowanych ptaków powróciliśmy do szkoły.

W szkole wypełniliśmy kartę obserwacji dostępną na stronie internetowej OTOP. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach.Obserwacje umożliwią także odnotowanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Krystyna Janus

szkolny koordynator programu SdE

Tagi: , ,

Grudzień 2018

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 18 grudnia 2018
    Międzynarodowy Dzień Migrantów

  • 21 grudnia 2018
    Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera