23 sierpnia

 

Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu

Mit: Niewolnictwo to już przeszłość
Fakt: Niewolnictwo dotyczy dziś większej liczby ludzi niż kiedykolwiek w historii.

Ponad 40 mln ludzi na całym świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. Kobiety i dziewczęta stanowią 71% zniewolonych ludzi. Opublikowany w październiku 2020 roku raport „Stacked Odds”, opracowany przez Walk Free Foundation, organizacji zwalczającej współczesne niewolnictwo ujawnia, że ​​jedna na 130 kobiet i dziewcząt na świecie jest ofiarą niewolnictwa. Kobiety stanowią 99 procent wszystkich ofiar przymusowego wykorzystywania seksualnego, 84 procent wszystkich ofiar przymusowych małżeństw i 58 procent wszystkich ofiar pracy przymusowej.
Współczesne niewolnictwo występuje na całym świecie, także w Europie, w tym w Polsce. Obejmuje pracę przymusową, handel ludźmi, przymusowe małżeństwa, niewolę za długi, wykorzystywanie seksualne i udział dzieci w konfliktach zbrojnych. Dotyczy wielu gałęzi przemysłu, m.in. produkcji odzieży, górnictwa i rolnictwa. Współczesne niewolnictwo wpływa na nas wszystkich, od żywności, którą spożywamy, po towary, które kupujemy.

Fire_in_Saint-Domingo_1791,_German_copper_engraving

Walki w Saint-Domingue w 1791 roku.

Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu to coroczne święto ustanowione z inicjatywy UNESCO w 1998, w celu upamiętnia powstania niewolników, które wybuchło nocą z 22 na 23 sierpnia 1791 roku we francuskiej kolonii Saint-Domingue (dzisiejsze Haiti). Walki trwające przez kilkanaście lat przyczyniły się do zniesienia niewolnictwa oraz wyzwolenia Haiti, które od 1 stycznia 1804 roku stało się terytorium niepodległym.
Proceder handlu niewolnikami z Afryki trwał prawie 400 lat – szacuje się, że w tym czasie 15 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci zostało ofiarami tego niechlubnego zjawiska. Tego dnia oddajemy hołd również tym, którzy przyczynili się do zniesienia handlu niewolnikami i niewolnictwa na całym świecie. Ich zaangażowanie w działania mające na celu walkę z systemem niewolnictwa miały wpływ na cały ruch praw człowieka.
Odwaga i poświęcenie tych mężczyzn i kobiet obliguje nas do kontynuowania ich działań i jest do dziś źródłem inspiracji do walki z współczesnymi formami niewolnictwa, rasizmu, uprzedzeń, dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej. Ten dzień zachęca do refleksji nad trwającymi do dziś konsekwencjami niewolnictwa i o wyzwaniach ale i korzyściach z życia w wielokulturowych społeczeństwach.

Dowiedz się więcej:
https://www.globalslaveryindex.org/
https://www.walkfree.org/

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

  • 29 kwietnia 2024
    Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych

  • 2 maja 2024
    Światowy Dzień Tuńczyka

Zapisz się do newslettera