26 maja

 

Dzień Matki

dzien-matki

Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano równo sto lat temu – 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo i doświadczenie macierzyństwa nie zna granic przestrzennych, ani czasowych (i gatunkowych też). Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Od kilku tygodni telewizja, radio i gazety pełne były reklam suplementów diety, biżuterii, kosmetyków i słodyczy w ozdobnych pudełkach. Kwiaciarnie już szykują bukiety, a narogach ulic spotkać będzie można ulicznych kwiaciarzy. Nie zrozumcie mnie źle, ja też uwielbiam dostawać kwiaty i kocham słodycze, ale najbardziej ucieszyłby mnie własnoręcznie zrobiony prezent, który zapadnie w pamięć na dłużej niż pudełko czekoladek. Nie ważne czy masz lat 3, 20 czy 50, twoja mama ucieszy się z tego, co zrobiłeś specjalnie dla niej. Nie musi to być nic wymyślnego i skomplikowanego. Poniżej prezentujemy listę pomysłów na wyjątkowe prezenty dla wyjątkowych mam.

Wszystkim mamom życzymy szczęścia i radości z bycia mamami.

Wszystkim mamom życzymy szczęścia i radości z bycia mamami.

Prezenty niematerialne. Jednym z najwspanialszych prezentów, który możemy dać bliskiej osobie jest wspólnie spędzony czas, uwaga i rozmowa.

 •   podaruj mamie bilet na wspólne wyjście do teatru, kina, na koncert albo na uroczystą kolację w restauracji;
 •   urządźcie sobie wspólną sesję fotograficzną;
 •   zabierz mamę na rower, na basen, na spacer do parku, ogrodu botanicznego albo od muzeum;
 •   zabierz mamę na sentymentalną wycieczkę do miejsca, które często wspomina;
 •   ugotuj specjalnie dla mamy uroczysty obiad lub kolację i miło spędźcie razem czas;
 •   odnajdź stare zdjęcia i zorganizuj wspólne oglądanie i wspominanie;
 •   kup kwiaty na balkon lub do ogródka i wspólnie je posadźcie.

Prezenty własnoręcznie zrobione, to jest coś co mogą zrobić tylko przedszkolaki i dzieci z podstawówki. Mamy też parę pomysłów dla dorosłych dzieci. Wybierzcie coś z listy poniżej uwzględniając swoje zdolności i umiejętności.

 •   wypisz na ozdobnej kartce co najmniej 10 powodów dla których cieszysz się, że twoja mama jest twoją mamą;
 •   zrób i podaruj mamie listę najwspanialszych chwil z nią związanych;
 •   zastanów się, co najbardziej lubisz robić z mamą, jaka jest twoja mama;
 •   zrób sobie zdjęcia z napisanymi na kartce życzeniami i komplementami dla mamy;
 •   znajdź zdjęcie mamy, naklej je na większym arkuszu brystolu, a wokół napisz słowa, które opisują twoją mamę, możesz pracę włożyć w ramkę;
 •   zrób komplementownik;
 •   upiecz dla mamy jej ulubione ciasto, wetknij w nie zrobione z wykałaczek i papieru chorągiewki z życzeniami/komplementami;
 •   znajdź ładny słoik, ozdób go, a do środka włóż zapisane na małych kolorowych karteczkach życzenia, wspomnienia, komplementy. Karteczki poskładaj, pozwijaj w ruloniki lub wytnij w kształt serduszek lub kwiatków;
 •   zrób laurkę – odrysuj na papierze swoją dłoń, wytnij ją. Następnie z kolorowego papieru wytnij łodygi kwiatów, podłużne liście i kwiaty. Przyklej wszystko na kartkę papieru, w taki sposób by dłoń trzymała bukiet;
 •   zrób kartkę gazetową – wyszukaj w gazetach słów opisujących twoją mamę, rzeczy z nią związane, pozytywne uczucia, wytnij napisy, a następnie naklej na kolorową kartkę brystolu, możesz całość ozdobić wyciętymi z gazet obrazkami.

Zajrzyj na Pinterest, by znaleźć więcej pomysłów na własnoręcznie robione prezenty.

Prezenty z misją. Możesz też wesprzeć z okazji Dnia Matki jakąś ważną i potrzebną inicjatywę, np. jeśli twoja mama kocha zwierzęta, możesz wesprzeć jakieś schronisko lub organizację zajmującą się zwierzętami. Polska Akcja Humanitarna zbiera z okazji Dnia Matki środki na budowę studni dla somalijskich kobiet i ich dzieci, a na stronie UNICEF możesz kupić specjalny pakiet 500 szczepionek przeciwko tężcowi zagrażającemu kobietom przygotowującym się do porodu oraz noworodkom.
Wszystkim mamom życzymy, by dzieci małe i duże dawały im radość.

 

 

Napisano w Dzień Matki, maj, święta Tagi: ,
Listopad  2017
PWŚCPSN
 12345
6
789
 • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
101112
13141516171819
2021
2223242526
27282930 

Najbliższe święta

24 listopada 2017
Katarzynki
25 listopada 2017
Dzień bez Futra
25 listopada 2017
Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zapisz się do newslettera

logo_1procent