1 czerwca

 

Dzień Dziecka

Hurra, dzień dziecka!

fot. Gosia Świderek/Źródła

fot. Gosia Świderek/Źródła

Dzieci kochają nieskrępowaną zabawę, wygłupy, wymyślać nowe rzeczy, sprawdzać się eksperymentować i bardzo lubią angażować w zabawy rodziców. Czas spędzony na intensywnej zabawie z rodzicami może być znacznie lepszym prezentem niż droga zabawka. Dlatego dziś, w Dzień Dziecka chcielibyśmy podsunąć Wam kilka pomysłów na zabawy z dziećmi. Wiele z tych zabaw i zabawek pochodzi z czasów głębokiego PRL-u, podobnie, jak i czerwcowe święto dzieci.


Dzień Dziecka Polsce i w wielu krajach byłego bloku komunistycznego obchodzone 1 czerwca od 1952 r. W wielu krajach dzieci świętują swoje święto 20 listopada, w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów w 1924 roku Deklaracji Praw Dziecka. W 1953 roku ONZ ustanowiła 20 listopada Dniem Praw Dziecka.
Nasze dzieci mają ogromne szczęście żyjąc tu i teraz. Choć lubimy sobie ponarzekać, że teraz dzieciństwo nie jest już takie jak kiedyś, dzieci siedzą przed komputerami i telewizorami, strach wypuścić je same na dwór, mają mało kontaktu z innymi dziećmi, w dodatku jedzenie jest niezdrowe, a środowisko zanieczyszczone, to warto sobie uświadomić, jak wyglądało dzieciństwo 100 czy dwieście lat temu, i niestety jak wygląda wciąż w wielu regionach świata. Dzieciństwo naznaczone konfliktami i wojnami, głodem, chorobami, ciężką pracą. Dzieciństwo bez poczucia bezpieczeństwa, bez czasu na zabawę, bez dostępu do edukacji. Niestety jest to codzienność wielu milionów dzieci na świecie. Dlatego zachęcamy, kiedy wieczorem po radosnej zabawie z własnymi dziećmi usiądziecie w fotelu pomyślcie co moglibyście robić dla dzięki, które tego potrzebują. Zainwestuj w „Prezent bez pudła UNICEF możesz kupić szczepionki, szkołę w pudełku, książki, ołówki, zestawy szkolne albo piłki. Kup książeczki PAH dla dzieci, dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc dzieciom. Zainteresuj się dziećmi w twoim otoczeniu, może kolega twojego dziecka nie przynosi do szkoły kanapek, możesz robić dwie. Możesz wesprzeć uboższe rodziny sprawnymi zabawkami i niezniszczonymi ubraniami, z których wyrosły twoje dzieci.

P3317066

Zróbcie procę i postrzelajcie do celu albo na odległość. A jak z procą nie wyjdzie, zawsze możecie po prostu rzucać szyszkami albo kamykami do celu, np. do drzewa, kałuży czy tarczy narysowanej kredą na chodniku. Możecie też skonstruować katapultę od najprostszej z plastikowej łyżeczki, gumki recepturki i jakiejś podkładki (zwiniętej tektury, grubego patyka czy baterii paluszka) po bardziej skomplikowane drewniane konstrukcje. Mniej wymagających zachęcamy do skonstruowania wyrzutni z kubeczka (np. po jogurcie) z odciętym dnem i naciągniętym na niego również odciętym z góry, ale zawiązanym od dołu balonem. Siła wyrzutu nadspodziewanie duża.

żonglerka skarpetami

Widzieliście kiedyś fireshow? Też możecie potrenować, na razie bez ognia. Wystarczą długie podkolanówki (raczej dorosłe), trzeba do nich nasypać trochę fasoli, kaszy czy ryżu, żeby obciążyć „stopy”, zawiązać w kostkach i można rozpocząć trening.Ze zwykłych skarpet wypełnionych kaszą, można zrobić małe piłeczki do rzucania do celu, niby-zośkę.

P6122105

Fantastyczna zabawa jest zawsze z bańkami mydlanymi, a im większe tym fajniej. Każdy może zrobić wielgaśne bańki. Wystarczy woda, płyn do mycia naczyń, odrobina gliceryny (dostępna w aptekach), dwa kije i bawełniany sznurek. Dokładna instrukcja jest tu. Jeśli nie macie ogródka, płyn możecie zabrać ze sobą do parku lub na łąkę. Zabawa jest zarówno z robieniem baniek, jak i ich psuciem. Z pewnością zaraz znajdą się przygodni towarzysze zabawy 🙂

na drzewie

Wspinanie na drzewa jest nie tylko świetną zabawą, ale także doskonale rozwija fizycznie, a w dodatku pozwala się dziecku sprawdzić i decydować o granicach swoich możliwości(pod warunkiem, że rodzice na to pozwolą).

P7091418

Weź na spacer kredę, daje ona nieograniczone możliwości. Możecie zagrać w nieśmiertelne klasy, narysować na asfalcie obrazki, planszę do wielkoformatowej gry planszowej. Możecie zdjąć buty i skarpetki próbować pisać i rysować stopą. Możecie też narysować różne rysunki i robić sobie na ich tle zdjęcia, np. dziecko w chmurach jako Superman, albo olbrzym w miasteczku.

labirynt

Możesz narysować małe labirynty do rozwiązywania kredą lub wielki do szukania wyjścia na pieszo.

A pamiętacie grę w kapsle? Waszym dzieciom na pewno też się spodoba. Jeśli nie pamiętacie jak się w to gra - sprawdźcie.

A pamiętacie grę w kapsle? Waszym dzieciom na pewno też się spodoba. Jeśli nie pamiętacie, jak się w to gra – sprawdźcie. Z kapski możecie też zrobić pionki do warcabów albo do gry w kółko i krzyzyk. Zresztą możecie je też zrobić z kamyków (wystarczy na spacer zabrać markera lub lakier do paznokci do narysowania symboli).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A co poza tym?

A co poza tym? Możecie wspólnie turlać się po trawie, ścigać na rowerach, odnajdywać kształty w chmurach, razem zabłądzić w lesie, grać w podchody, zrobić i wypróbować latawiec, zrobić enchoque czyli kulołapkę, samoloty z papieru, poćwiczyć sprawność palców na kociej kołysce, wspólnie upiec ciasto, posadzić kwiatki przed domem, włóczyć się po łąkach, czytać książki, skakać na skakance, zbierać i nawlekać na trawę poziomki…

Tagi: ,

Lipiec 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
  • Światowy Dzień Węży
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
  • Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
29
30
31
  • Panafrykański Dzień Kobiet

Najbliższe święta

  • 28 lipca 2024
    Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

  • 31 lipca 2024
    Panafrykański Dzień Kobiet

Zapisz się do newslettera