2 października

 

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła nosi imię totalitaryzmu, czy święte imię wolności i demokracji?
„Oko za oko” czyni wszystkich ślepymi.
Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić.

Mahatma Gandhi, Historia moich zmagań z prawdą, 1927

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w tym roku obchodzone po raz ósmy.

Rzeźba Karla Fredrika Reuterswärdaa „Non-Violence” w Malmö (Szwecja). Ten szwedzki artysta, wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r., zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu. Najsłynniejsza znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. fot. Beth, CC BY-NC 2.0

Rzeźba Karla Fredrika Reuterswärdaa „Non-Violence” w Malmö (Szwecja). Ten szwedzki artysta, wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r., zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu. Najsłynniejsza znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Fot. Beth, CC BY-NC 2.0


Mahatma Gandhi wierzył, że stosowanie przemocy w celu stworzenia pokojowego społeczeństwa jest działaniem nieracjonalnym oraz że mieszkańcy i mieszkanki Indii nie powinni okazywać nienawiści w walce o wolność od kolonializmu. O społeczne i polityczne należy dopominać się drogą pokojową, co nie oznacza bierności, ignorowania konfliktu czy też „chowania głowy w piasek”.

Kluczowa w teorii unikania przemocy zasada mówi, że władza rządzących zależy od zgody społeczeństwa. Stosując bierny opór, obywatele i obywatelki jasno dają do zrozumienia, że nie akceptują działań władzy i nie godzą się na współpracę. W praktyce swoją niezgodę można okazywać np. poprzez organizację pokojowych demonstracji (marsze, czuwania, blokady), pisanie petycji, bojkot, obywatelskie nieposłuszeństwo, zwracanie odznaczeń, rezygnację ze stanowisk.

W Polsce przykładem działań non-violence było np. noszenie po ogłoszeniu stanu wojennego czarnych wstążeczek, oporników, plakietek „Solidarności”. Wcześniejszym przykładem może być okres żałoby narodowej po powstaniu styczniowym, kiedy ubierano się – wbrew panującej modzie – na czarno. Władze carskie bezskutecznie próbowały tego zakazać. Urzędnikom nakazano, by nie załatwiali spraw petentek przychodzących w czarnym ubraniu.

Wyzwanie
Amnesty International prowadzi kampanię na rzecz Traktatu o handlu bronią. Celem jest zahamowanie przepływu broni konwencjonalnej i amunicji, pogłębiających przemoc wobec cywilów. Miliony ludzi na całym świecie wezwało rządy, aby przyjęły Traktat i jego zdecydowane postanowienia, które będą chronić ludzkie życie. We wrześniu 2014 roku liczba ratyfikacji dokumentu przekroczyła 50, co oznacza, że za niecałe 3 miesiące wejdzie on w życie! Państwa, które go przyjęły, nie będą mogły przekazywać broni konwencjonalnej do krajów, w których broń ta zostałaby użyta do popełnienia lub ułatwienia naruszeń praw człowieka, w tym ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych.Wezwij pozostałe rządy do ratyfikacji traktatu!

Wezwij polskich posłów i posłanki do ratyfikacji Konwencji o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Podpisz apel!

Czy znasz laureatów i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla? Poszukaj o nich informacji i zastanów się, który bądź która z nich wydaje Ci się najbardziej inspirującą postacią. Komu ze współcześnie żyjących przyznałbyś tę nagrodę?

 

Dowiedz się więcej:
Oficjalna strona Dnia bez Przemocy
O obywatelskim nieposłuszeństwie
O protestach ruchu ekologicznego przeciwko budowie autostrady A4 przez środek parku krajobrazowego na Górze Św. Anny

Napisano w Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, październik, święta Tagi: ,
Listopad  2017
PWŚCPSN
 12345
6
789
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
101112
13141516171819
2021
2223242526
27282930 

Najbliższe święta

24 listopada 2017
Katarzynki
25 listopada 2017
Dzień bez Futra
25 listopada 2017
Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zapisz się do newslettera

logo_1procent