28 kwietnia

 

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

wypadkiwpracy

Źródło: www.un.org

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby związane w wykonywaną pracą, które powodują śmierć ponad 6000 pracowników każdego dnia. Na całym świecie jest około 340 milionów wypadków przy pracy i 160 milionów ofiar chorób zawodowych rocznie. Statystyki MOP wskazują, że z roku na rok ilość wypadków niestety rośnie a nie spada. Choć najwięcej ofiar t pracownicy branży budowlanej i osoby różnych branż narażone na działanie szkodliwych substancji, to warto zwrócić uwagę, na sytuację milionów osób zatrudnionych w branżach wydawałoby się stosunkowo bezpiecznych, takich jak np. przemysł odzieżowy.

Zawalony budynek Rana Plaza, fot. Rijans CC by-sa 2.0

Zawalony budynek Rana Plaza, fot. Rijans CC by-sa 2.0

Rok temu, trzy dni przed obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy miała miejsce katastrofa Rana Plaza w Bangladeszu. W zawalonym budynku fabryk odzieżowych zginęło ponad 1100 osób, a ponad 2000 zostało rannych. Poszkodowani oraz rodziny ofiar nadal czekają na odszkodowania. Fabryki w Bangladeszu są jednak najbardziej niebezpiecznym miejscem pracy dla pracowników przemysłu odzieżowego.  W 5000 fabrykach w Bangladeszu pracuje ok. 3 miliony osób, głównie młodych kobiet.  Według bangladeskich służb pożarniczych w latach 2006-2009 miało miejsce 213 pożarów fabryk odzieżowych w tym kraju. Przyczyny tragedii to wady konstrukcyjne wznoszonych często nielegalnie budynków, brak zabezpieczeń przeciwpożarowych, zamknięte i zablokowane drzwi, zakratowane okna etc. Nie bez znaczenia jest też brak szkoleń dla pracowników oraz prześladowania związkowców, co uniemożliwia pracownikom ochronę swoich praw i bezpieczeństwa. Skandaliczne standardy bezpieczeństwa są konsekwencją zaniedbań władz i właścicieli fabryk. Za sytuację pracowników są  jednak odpowiedzialne również firmy odzieżowe zlecające produkcję w Bangladeszu, płacące niskie stawki, wymagające krótkich terminów realizacji zleceń bez inwestycji w fabryki i skutecznego zapewnienia przestrzegania praw pracowniczych. Katastrofy budowlane i pożary miały miejsce w fabrykach produkujących dla znanych firm m.in. Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius), H&M, Carefour, Mango, Benethon , C&A czy polskiego LPP (Cropp, Reserved, Mohito, House) i wielu innych [źródło: Clean Clothes].

Bezpieczeństwo i stan zdrowia pracowników nie tylko od stanu technicznego budynków czy maszyn, ale przede wszystkim od warunków pracy. Praca 7 dni w tygodniu, bez urlopów i zwolnień, 10-12 a czasem nawet 16 godzin na dobę, to codzienność wielu milionów pracowników. W sytuacji pracy bez umów i  wynikających z nich praw i świadczeń, trudności z korzystaniem ze zwolnień lekarskich i braku za nie wynagrodzenia, codziennych nadgodzin, braku czasu na odpoczynek (i sen) i głodowych pensji nie wystarczających na podstawowe potrzeby takie jak wyżywienie i opieka medyczna, trudno dziwić się  omdleniom przy pracy, wypadkom i przewlekłym chorobom.

Raport Clean Clothes Campaign i International Labor Rights Forum: „Still waiting…” ukazuje związek między głodowymi płacami a bezpieczeństwem, pokazując, że niskie wynagrodzenia de facto zmuszają pracowników do kontynuowania pracy w stwarzających zagrożenie budynkach. Z raportu wynika, że pracownicy Rana Plaza znaleźli się w błędnym kole ubóstwa i zadłużenia. Byli zmuszeni do wyboru między utratą rozpaczliwie potrzebnych dochodów a własnym bezpieczeństwem. Wielu pracowników wiedziało, że w budynku jest niebezpiecznie, niektórzy nawet prosili kierowników o tymczasowe zamknięcie fabryki, ale marki odzieżowe bezwzględnie wymagają szybkiej produkcji i dostaw w uzgodnionym terminie. Ostatecznie wiele osób stawiło się feralnego dnia do pracy, gdyż zagrożono im utratą wynagrodzenia.

Obchodzony od 1996 roku przez związki zawodowe Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy w roku 2003 został ogłoszony przez Juana Somavia, Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

W tym dniu warto zwrócić uwagę na odpowiedzialność bezpośrednich pracodawców ale i zleceniodawców produkcji, a w ostatecznym rozrachunku również konsumentów,  w zapewnieniu  godziwych i bezpiecznych warunków pracy. Dzień ten jest dobrą okazją do wywierania nacisku na firmy i rządy, by wprowadzały politykę mającą na celu ograniczanie liczby wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych i poprawę warunków pracy.

Dowiedz się więcej:

Streszczenie wyników badań warunków pracy w trzech fabrykach produkujących na zlecenie polskich firm odzieżowych: LPP, Carry, Monnari i w przeszłości – Redan.

Podejmij wyzwanie:
Podpisz petycję „Godna płaca dla wszystkich„.

 

Dowiedz się więcej

Clean Clothes Polska
Safety and health in the use of chemicals at work

 

Napisano w Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, kwiecień, święta Tagi: , ,
Listopad  2017
PWŚCPSN
 12345
6
789
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
101112
13141516171819
2021
2223242526
27282930 

Najbliższe święta

24 listopada 2017
Katarzynki
25 listopada 2017
Dzień bez Futra
25 listopada 2017
Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zapisz się do newslettera

logo_1procent