20 stycznia

 

Dzień Wiedzy o Pingwinach w Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie

20 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Specjalnych obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Nauczyciele w ramach godzin z art. 42 KN przeprowadzili z uczniami zajęcia edukacyjne z zakresu matematyki, języka polskiego i przyrody, w których głównymi bohaterami były pingwiny.  Zadaniem uczniów klasy VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum na zajęciach z matematyki było zaznaczanie podanych temperatur na rysunkach termometru oraz rozwiązywanie zadań tekstowych dotyczących tych niezwykłych ptaków.

pingwiny

Dzień Wiedzy o Pingwinach w Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie

Na zajęciach języka polskiego uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej dokonali opisu ptaka z wykorzystaniem ilustracji oraz zgromadzonego słownictwa, a także układali zdania z rozsypanki zdaniowej w logiczną całość.  Na lekcji przyrody uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej wypełniali quiz dotyczący wiedzy o życiu pingwinów. Natomiast uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej dowiedzieli się wiele ciekawostek z życia pingwinów. Oto niektóre z nich: na świecie żyje 17 gatunków pingwinów, wszystkie są czarno-białe, większą część życia spędzają w wodzie, gdzie zdobywają pokarm a na lądzie przemieszczają się w postawie wyprostowanej i składają jaja, wysiadują je i wychowują młode. Pingwiny to ptaki niezwykle zwinne, szybkie, sprawne a przede wszystkim wytrzymałe. W przeciwieństwie do większości innych ptaków nie potrafią latać. Wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Bardzo dużym zainteresowaniem podczas zajęć świetlicowych cieszył się film pt. „Marsz pingwinów” w reżyserii Luca Jacqueta. Nagrodzony Oscarem film dokumentalny, przedstawia wędrówkę pingwinów cesarskich na Antarktyce. Film przedstawia problemy i zagrożenia jakie pingwiny napotykają podczas życia w surowym klimacie polarnym nie ustając w walce o przetrwanie. Uczniowie klasy II-III gimnazjum przygotowali gazetkę z ciekawostkami z życia pingwinów, którą mogliśmy oglądać na korytarzu szkolnym. Informacje te cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, rodziców nauczycieli. Dodatkową atrakcją dla uczniów podczas przerw śródlekcyjnych była nauka wykonywania pingwinów z origami.

Dorota Żytko
Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie

Tagi:

Grudzień 2018

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 18 grudnia 2018
    Międzynarodowy Dzień Migrantów

  • 21 grudnia 2018
    Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera