6 grudnia

 

Mikołajki. List do świętego Mikołaja

640px-Jonathan_G_Meath_portrays_Santa_Claus

Święty Mikołaj. Wizerunek spopularyzowany w kulturze masowej od lat 30. (Wikipedia)

Kochany Mikołaju!
Pewnie już ładujesz na sanie worki z prezentami i wybierasz się w nasze strony. Pamiętaj proszę o mnie i przywieź mi w tym roku jeden prezent – umiejętność rozmawiania. Prawdziwego. Taką zdolność dobierania słów, żeby rozmowa była rzeczywistą rozmową i wzmacniała więź z drugą osobą, zamiast wznosić mur i zapory obronne. Nie proszę Cię o nową kurtkę, o bilety do teatru czy pierścionek. Nie chcę książki, choinki zrobionej na szydełku czy ręcznie robionych pierniczków. Proszę Cię „tylko” o tę jedną rzecz. Umiejętność rozmawiania, dzięki której będę potrafiła dbać o więź z ludźmi na mojej codziennej drodze. Zarówno z tymi bliskimi na co dzień, jak i z tymi bliskimi przez moment.

Abym umiała rozmawiać z ludźmi w sposób, który ich nie rani, tak by docierać do rzeczywistych potrzeb i uczuć drugiego człowieka. Żebym potrafiła się z nimi kontaktować, być blisko i żyć w zgodzie. Abym potrafiła oprzeć się pokusie oceniania i osądzania ludzi. Wiem, jak boli mnie cudza krytyka i ocena. A przecież nie chcę ranić! Żebym nie rozmawiała twierdząc, że wiem coś lepiej. Żebym umiała pytać.
Kochany Mikołaju, przywieź mi proszę umiejętność empatycznego rozmawiania – nie pocieszania, nie dawania dobrych rad i nie litowania się czy obracania problemów w żarty. Zdolność skupienia się na drugim człowieku, dotarcia do jego potrzeb. Tych prawdziwych. Umiejętność słuchania drugiej osoby z całą uwagą. Rozpoznawania, kiedy moja obecność i milczenie potrzebne są bardziej niż słowa. Umiejętność rozmowy, dzięki której będzie mi do drugiego człowieka bliżej, nie zaś dalej. Umiejętność docierania do potrzeb swoich i innych, dzięki czemu szybciej zbuduję „pomost między naszymi sercami”.
Kochany Mikołaju. Jeśli przywieziesz mi z Laponii wymarzony prezent – spędzę Święta Bożego Narodzenia w atmosferze radości, bliskości i miłości. Czy NAPRAWDĘ mogłabym zamiast tego chcieć nową książkę?

Napisano w grudzień, Mikołajki, święta Tagi: ,
Grudzień  2017
PWŚCPSN
 12
3
4
56789
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
121314151617
18
192021
222324
25262728293031

Najbliższe święta

18 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Migrantów
20 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Solidarności
20 grudnia 2017
Dzień Ryby

Zapisz się do newslettera

logo_1procent