2 października

 

Dzień Zwierząt Hodowlanych

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych obchodzony jest 2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego. Ten lider indyjskiego ruchu niepodległościowego przez większość swojego życia był wegetarianinem, a z czasem stał się także głośnym obrońcą zwierząt. Wprowadzenie tego dnia w 1983 roku było inicjatywą Ruchu na Rzecz Praw Zwierząt Hodowlanych (FARM). W wielu krajach organizuje się wtedy wydarzenia edukacyjne, pokazy gotowania wegańskiego albo protesty przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt w hodowli i w rzeźniach.

Różnica pomiędzy warunkami hodowli przemysłowej a naturalnymi warunkami życia zwierząt.

Różnica pomiędzy warunkami hodowli przemysłowej a naturalnymi warunkami życia zwierząt.

Sama nazwa tego dnia sugeruje, że chodzi o zwierzęta, które istnieją w konkretnym celu – są po to, żeby je hodować, a później wykorzystywać, jeść ich mięso albo spożywać produkty, takie jak jajka czy mleko. Często zapominamy jednak o tym, że zwierzęta te, tak samo jak ludzie, mają swoje potrzeby fizjologiczne i emocjonalne, czują ból, cierpią kiedy są oddzielane od swoich matek, kiedy zamyka się je w wąskich kojcach i nie pozwala na wyrażanie naturalnych dla nich zachowań.

Do zwierząt hodowanych w skali globalnej w największej liczbie należą kurczęta trzymane na mięso, tzw. brojlery. Ocenia się, że mają także najgorsze warunki życia w porównaniu z innymi zwierzętami hodowanymi przemysłowo. W czasie swojego krótkiego życia muszą jak najszybciej przybrać na masie. Nie nadąża za tym rozwój innych części ciała, przez co kurczęta często nie mogą chodzić o własnych siłach, zdarzają się też przypadki ataków serca. U zaledwie kilkutygodniowego zwierzęcia! Nie lepiej mają też kury hodowane na jajka, które trzyma się w klatkach, wykorzystując je do granic możliwości.

Tymczasem kury to bardzo inteligentne zwierzęta. Potrafią rozpoznać nawet 100 osobników ze swojego stada, mają specjalny system komunikacji i zapamiętują wydarzenia ze swojego życia. Co ciekawe, mamy-kury porozumiewają się ze swoimi dziećmi jeszcze przed ich wykluciem, a później przekazują im cenną wiedzę.

Świnie to zwierzęta, z którymi nie mamy miłych skojarzeń. Myślimy o nich jako o brudnych, głośno zachowujących się i często nazywamy tak kogoś, kogo chcemy obrazić. W hodowlach przemysłowych świnie będące w ciąży często zamyka się w specjalnych kojcach, w których nie mogą się obrócić. Nawet położenie się i wstanie sprawia im wiele problemów.

A przecież świnie inteligencją dorównują psom oraz 3-letnim dzieciom. Są bardzo towarzyskie i chętnie spędzają czas w grupie. To, że lubią kąpiele błotne wynika z czystej fizjologii – świnie nie posiadają funkcjonalnych gruczołów potowych, więc to jedyny sposób, żeby schłodzić ciało w gorący dzień oraz zabezpieczyć skórę przed słońcem. W Internecie znaleźć można filmy pokazujące świnie, które są towarzyszami i przyjaciółmi człowieka, które kąpią się w basenie, a nawet pływają na desce surfingowej i bardzo to lubią!

A co z krowami hodowanymi na mleko? Zwierzęta te trzeba sztucznie zapładniać, a kiedy cielę się urodzi, zabiera się je matce i po jakimś czasie zabija na cielęcinę. Mleko, które byłoby jego pożywieniem trafia na sklepowe półki. Tak utrzymuje się cykl laktacji, co prowadzi do wyczerpania organizmu krowy, a wtedy trafia ona do rzeźni. Jej miejsce zastępuje nowa, młoda krowa, którą można znowu wykorzystywać.

Nie zasługują one jednak na taki los. Krowy nawiązują trwałe i głębokie przyjaźnie, dlatego bardzo źle znoszą samotność. Dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i czują satysfakcję, gdy im się to uda.

Podejmij wyzwanie:

Kiedy pomyślisz, że na świecie hoduje się i zabija ok. 65 miliardów zwierząt rocznie, może Ci się wydawać, że w obliczu tak wielkich liczb nie jesteś w stanie nic zrobić. Ale tak nie jest. Drobne zmiany, które każdy z nas może wprowadzać w swoim życiu, łącznie dadzą wielki efekt. Na początek możesz pojechać w miejsce, w którym będziesz mógł zobaczyć takie zwierzęta, przypatrz im się, poobserwuj, jak się zachowują, popatrz im w oczy. Szybko zauważysz, że każde z nich ma swój własny charakter, tak jak ludzie.

Jeśli jesz mięso i nie chcesz z niego rezygnować, spróbuj je chociaż ograniczyć albo kupuj je z zaufanego źródła, a nie z fermy przemysłowej. Krok po kroku może dojdziesz do momentu, w którym nie będziesz w ogóle chcieć jeść mięsa, a może i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Z pewnością nie będziesz żałować takiej decyzji – ograniczanie cierpienia zwierząt i to, że nie przyczyniasz się do ich zabijania to powód do dumy.

Joanna Stiller

Napisano w Dzień Zwierząt Hodowlanych, październik, święta Tagi: , , , , , ,
Grudzień  2017
PWŚCPSN
 12
3
4
56789
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
121314151617
18
192021
222324
25262728293031

Najbliższe święta

18 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Migrantów
20 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Solidarności
20 grudnia 2017
Dzień Ryby
21 grudnia 2017
Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera

logo_1procent