23 maja

 

Dzień Żółwi – pakiet edukacyjny

W żółwiowym pakiecie pokazujemy różnorodność żółwi, zapoznajemy się z ich cyklem rozrodczym, poznajemy naszego krajowego żółwia błotnego oraz zagrażający mu gatunek inwazyjny czyli żółwia czerwonolicego. Zachęcamy do zaprojektowania karapaksu czyli skorupy żółwia oraz do wykonania żółwików z łupin orzechów włoskich.

Zapoznaj się z przykładowymi ćwiczeniami poniżej, lub od razu pobierz cały pakiet.

Pobierz cały pakiet

Cykl rozrodczy żółwi

Wyjaśnij dzieciom, że żółwie, podobnie jak węże i jaszczurki, są gadami. Mają pancerz chroniący cały tułów. Żyją zarówno w bardzo różnych środowiskach: w morzach, jak i na lądach, zarówno na terenach wilgotnych, jak i na pustyniach. Żyją na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.  Wszystkie żółwie są jajorodne i składają jaja na lądzie (również żółwie morskie). Samice wygrzebują w ziemi dołki do których składają jaja. Jaja pod wpływem ciepła słonecznego nagrzewającego grunt przechodzą proces inkubacji. Po wykluciu małe żółwiki wyglądają jak miniatury dorosłych i od razu są samodzielne. Ich pancerz jest jeszcze dość miękki i twardnieje z czasem. W pierwszych chwilach po wyjściu z komór instynktownie szukają kryjówki (na lądzie) lub zmierzają do morza, są bowiem narażone na ataki wielu zwierząt, a szczególnie ptaków.

Wydrukuj i wytnij obrazki. Daj dziecku do pokolorowania i ułożenia we właściwej kolejności. Poproś, aby dziecko nakleiło ilustracje na podkładkę i wymyśliło imiona dla maluchów.

Wydrukuj i pokoloruj kolorowankę.

Wydrukuj i pokoloruj kolorowankę.

Po prostu żółw

Przygotuj brystol lub tekturę lub sztywny filc, z którego wytniesz kształt żółwia oraz coś z czego zrobić skorupę żółwia, może to być plastikowa nakrętka od butelki, połowa skorupki orzecha włoskiego, plastikowy kubeczek od serka, mała miseczka z tworzywa lub papierowy talerzyk. Narysuj na brystolu/filcu odpowiedniej wielkości kształt żółwia, dopasowany wielkością do skorupy. Wytnij go, w razie potrzeby pokoloruj. Następnie przyklej skorupę. Możesz pomalować ją farbami, okleić bibułą lub kolorowym papierem, ostemplować, ozdobić guzikami itp. Na koniec dorysuj lub doklej oczy z guzików.

zolwik1

Żółwie ze skorupek orzechów włoskich, fot. Gosia Świderek/Źródła

Żółwiki wracają do morza

Przygotuj duży arkusz papieru (formatu A3 lub większy). Jeśli pracujesz z całą grupą możecie wykonać pracę na arkuszu papieru pakowego. Narysujcie kredkami lub namalujcie farbami morze i plażę. Następnie przygotuj stemple z ćwiartki ziemniaka, tak żeby po odbiciu powstała skorupa żółwia. Następujcie na arkuszu żółwiki kierujące się w stronę morza. Poproś dzieci o dorysowanie żółwikom głów, nóg i ogonów. Dorysujcie również skorupki żółwiowych jaj, kamyki i muszelki. Praca gotowa!

 

Żółw błotny kontra żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy  (Trachemys scripta elegans) to jeden z chętniej kupowanych do domowej hodowli żółwi.

Czy ten słodki zwierzak może stanowić zagrożenie? Jeśli tak to dla kogo. Obejrzyjcie filmik i porozmawiaj z dziećmi o problemie.

Naturalnie występuje na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz gatunek ten rozprzestrzenił na obszar wszystkich kontynentów poza Antarktydą. „Jest uznawany za najbardziej rozpowszechnionego żółwia wodno-błotnego na świecie. W Europie żółwie czerwonolice zasiedlają wiele zbiorników i cieków w większości państw, w tym również w Polsce. Z uwagi na zbliżone warunki klimatyczne panujące w naszym kraju oraz w północnej części naturalnego zasięgu występowania żółwia czerwonolicego w USA, gady te, są w stanie skutecznie przetrwać nawet surowe zimy.

W jaki sposób ten amerykański gad opanował świat? Przyczyna jest niezwykle prozaiczna. Młode żółwie kupowane są zazwyczaj pod wpływem impulsu, z uwagi na ich atrakcyjny wygląd oraz małe rozmiary. Z czasem, gdy osobniki rosną i przestają mieścić się w niewielkich słojach czy akwariach, najprostszym rozwiązaniem dla właściciela jest wypuszczenie stwarzającego problem pupila do najbliższego cieku, stawu czy jeziora. Nieodpowiedzialni „hobbyści” wypuszczają zazwyczaj pojedyncze okazy, jednak z uwagi na ogromną popularność tych żółwi w handlu, takich pojedynczych wsiedleń najprawdopodobniej jest bardzo wiele. Nic dziwnego – w latach 90. XX wieku ze Stanów Zjednoczonych rocznie eksportowano 3-4 mln żółwi czerwonolicych. Tylko w latach 1994-97 bezpośrednio z USA do Polski przywieziono blisko 450 tysięcy okazów. Żółw czerwnolicy uznany został przez Grupę Specjalistów d.s. Gatunków Obcych (ISSG) Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), jako jeden ze 100 najniebezpieczniejszych obcych gatunków inwazyjnych na świecie” [Żółw czerwonlicy – zagrożenie!, http://www.salamandra.org.pl/obceczerwonolicy.html].

Dowiedz się więcej na temat gatunków inwazyjnych i żółwia czerwonolicego
www.salamandra.org.pl/obcekampania.html

 

Kwiecień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
  • Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
27
28
29
  • Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera