17 czerwca

 

Dzień Pustej Klasy

data_polski
Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Czy słyszeliście o Dniu Pustej Klasy? W tym roku, po raz pierwszy, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” chciałby Was zaprosić do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie.

Zachęcamy Was z całego serca – w najbliższy piątek, 19 czerwca 2015, (UWAGA, w 2016 r. Dzień Pustej Klasy obchodzimy w piątek, 17 czerwca!) zabierzcie swoje uczennice i uczniów na dwór: do parku, lasu, na łąkę, na pole na obrzeżach miasta, gdziekolwiek tam, gdzie będziecie mogli poczuć bliski kontakt z naturą. Niech bawią się, obserwują, dotykają, niech doświadczają przyrody wszystkimi zmysłami. Jako nauczyciele mają Państwo wspaniałą okazję, aby tego dnia stworzyć swoim uczennicom i uczniom przestrzeń do beztroskiego obcowania z przyrodą.


dzien_pustej_klasy_pion
Bez względu na to, czy opuścicie klasę tylko na godzinę, czy spędzicie na dworze cały dzień (namawiamy do tego drugiego!), warto zadbać, aby był to inspirujący i twórczy czas. Możecie leżeć na trawie i uczyć się rozpoznawania chmur; możecie buszować wśród traw w poszukiwaniu owadów; możecie uczyć się rozróżniania gatunków ptaków; możecie też zorganizować dla uczniów zabawy grupowe, wzmacniające ich koleżeńskie więzi – takie, podczas których każdy z uczestników może pokazać swoje mocne strony. W tym dniu warto otworzyć się na nowe: nowe metody pracy, nowe spojrzenie na swoich uczniów, nowe podejście do procesu uczenia. Zarówno dla Was, jak i Waszych uczniów, Dzień Pustej Klasy może być prawdziwą edukacyjną przygodą.

W poszukiwaniu inspirujących pomysłów, zajrzyjcie np. do pakietów edukacyjnych, które publikujemy na stronie www.ekokalendarz.pl. Dzielimy się w nich z Wami naszymi najlepszymi pomysłami na twórcze zajęcia z dziećmi w różnym wieku. Jeśli zaś Wy podzielicie się z nami zdjęciami z obchodów dnia (można je przesłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl), my odwdzięczymy się prezentem: bogato ilustrowanym ściennym kalendarzem ekologicznym do zawieszenia w klasie.

Natura jest tuż tuż, czeka na Was za rogiem szkoły, dzieli Was od niej zaledwie odległość spaceru. Niech więc w Dniu Pustej Klasy, wszystkie ławki będą puste. Skorzystajcie z zaproszenia od przyrody i pozwólcie Waszym uczniom pobierać lekcję właśnie u niej – u źródła wszelkiej mądrości.

Zespół Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”
– teoretycy i praktycy edukacji terenowej, prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie

 

P.S. Dzień Pustej Klasy to święto zainicjowane w 2012 roku w Wielkiej Brytanii (więcej informacji: www.emptyclassroomday.com). Co roku do akcji przyłączają się tysiące nauczycieli, którzy tego dnia, organizują niebanalne lekcje na świeżym powietrzu. Akcja systematycznie powiększa swój zasięg i dociera do najdalszych zakątków globu. W tym roku, 19 czerwca, opustoszeją klasy m.in. w Australii, Pakistanie czy Chinach. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu apelowi, stanie się tak także w Polsce.

Wychodzimy z założenia, że Natura jest wspaniałą nauczycielką i tylko trzeba do niej wyjść i nauczyć się jej słuchać. Niepokoi nas coraz większe oderwanie się ludzi od przyrody i traktowanie jej jako zasobu z którego można czerpać bez końca. Czujemy, że syndrom deficytu natury jest poważnym problemem, a kontakt z przyrodą jest ogromną wartością.

Jeśli masz podobne przemyślenia i chcesz wspomóc naszą akcję, wydrukuj list do nauczycieli i zanieś go do swojej szkoły, zainteresuj dniem dyrekcję szkoły i nauczycieli. Napisz o akcji na swojej stronie (możesz wykorzystać treść listu oraz zamieszczone poniżej zdjęcia).

Zapraszamy organizacje i osoby indywidualne do nasyłania poprać dla akcji. Poparcia można przesyłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl

Dotychczas list podpisali i włączyli się do akcji:

 • Pracownia Edukacji Żywej
 • Rodzice w Edukacji
 • Fundacja Bullerbyn
 • Pracowania K
 • Tubajka
 • Pracownia Nauki i Przygody
 • Idziemy na pole
 • Zielona wśród ludzi
 • Poziomkowa Polana
 • Juniorowo
 • Przedszkole Ekoludek
 • Klub Młodego Odkrywcy – Tropeczki – Elbląg
 • Tropy Przyrody
 • Koło Zainteresowań Przyrodniczych Trójczyce
 • Inicjatywa „Stop obowiązkowym pracom domowym”

oraz wielu nauczycieli i nauczycielek.

dzien_pustej_klasy_poziom2016

dzien_pustej_klasy_pion2

Napisano w czerwiec, Dzień Pustej Klasy, święta Tagi: , ,
Listopad  2017
PWŚCPSN
 12345
6
789
 • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
101112
13141516171819
2021
2223242526
27282930 

Najbliższe święta

24 listopada 2017
Katarzynki
25 listopada 2017
Dzień bez Futra
25 listopada 2017
Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zapisz się do newslettera

logo_1procent