16 kwietnia

 

Dzień Ochrony Słoni

Mbegu to mała słoniczka uratowana przez kenijską organizację David Sheldrick Wildlife Trust przed ukamienowaniem przez miejscową ludność po tym, jak jej będąca w panice mama zabiła kobietę. Słonica została zastrzelona, a siedmiotygodniowy malec był bity, a gdy schronił się w szkole, dzieci zaczęły obrzucać go kamieniami. Słoniczkę odseparowano od wzburzonych mieszkańców i przetransportowano do sierocińca dla młodych słoni. Teraz Mbegu ma już około roku i wraz z około 150 innymi słonikami znajduje się pod opieką David Sheldrick Wildlife Trust.

Smutna historia słoniczki dobrze pokazuje problemy, z jakimi borykają się dzisiaj słonie. Obok kłusownictwa (dla mięsa, skóry i kości słoniowej), utrata i fragmentacja siedlisk spowodowana ekspansją ludności, a co za tym idzie konflikty na linii człowiek-słoń, pozostają największym zagrożeniem dla słoni. Problem dotyczy zarówno słoni afrykańskich, jak i azjatyckich. Obydwa gatunki znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN (zobacz szczegóły: azjatycki i afrykański). Słonie, największe zwierzęta lądowe żyjące na Ziemi, z charakterystycznymi trąbami i uszami, znane wszystkim dzieciom, bohaterowie książek i ulubieńcy wielu osób, przynoszące szczęście i budzące zainteresowanie zwierzęta są poważnie zagrożone. Ogromne, majestatyczne zwierzę w naturalnym środowisku nie ma wrogów poza… człowiekiem.

16 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Słoni, na pamiątkę utworzenia 250-hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Centrum ratownictwa zapewnia schronienie dla zagrożonych słoni z całej Tajlandii, są one tam leczone i rehabilitowane a następnie mogą spokojnie żyć w rodzinnych grupach. Bardziej znanym dniem jest obchodzony 12 sierpnia Światowy Dzień Słoni zapoczątkowany przez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu” opowiadającym o powrocie na wolność słoni azjatyckich żyjących w niewoli.

Kłusownictwo

Naukowcy szacują, że sto lat temu po­pu­la­cja słoni afrykańskich liczyła do 5 do 10 mln osob­ni­ków. W 2012 r. było ich już tylko ok. 400-500 tys. Sytuacja słoni poprawiła się po 1989 roku, kiedy to znalazły się w pierwszym załączniku tzw. Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), co oznaczało wprowadzenie zakazu handlu kością słoniową i innymi częściami ciał słoni oraz samymi zwierzętami. Niestety podjęta przez społeczność międzynarodową w 1997 a następnie w 2002 roku decyzja o zezwoleniu na jednorazową sprzedaż kości słoniowej zarekwirowanej kłusownikom i przemytnikom spowodowały, że cena surowca  na czarnym rynku – wbrew oczekiwaniom – skoczyła w górę zamiast spaść i zmniejszyć podaż (a co za tym idzie zmniejszyć ilość zabijanych słoni). Popyt na kość słoniową w Azji, głównie w Japonii oraz w Chinach jest ogromny, a według Environmental Investigation Agency takie jednorazowe pozwolenie na sprzedaż surowca podważa sens zakaz obrotu kością słoniową, a dodatkowo powoduje dezorientację wśród konsumentów i sprawia, że ​​niemożliwe staje się rozróżnienie między kością słoniową  legalnego i nielegalnego pochodzenia. Rok 2012 był rekordowy pod względem zamordowanych słoni afrykańskich – zginęło ich wówczas 25 tysięcy. Populacja afrykańskiego słonia leśnego w latach 2002-2013 zmniejszyła się o ok. 65%.

Zarówno samice jak i samce słoni  afrykańskich mają ciosy (tzw. kły), które są z reguły dłuższe i grubsze niż u słoni azjatyckich. Fot. Arno Meintjes CC BY-NC-SA 2.0

Zarówno samice jak i samce słoni afrykańskich mają ciosy (tzw. kły), które są z reguły dłuższe i grubsze niż u słoni azjatyckich. Fot. Arno Meintjes CC BY-NC-SA 2.0

Utrata siedlisk oraz konflikty na linii człowiek-słoń

Utrata siedlisk spowodowana wylesianiem i działalnością rolniczą to problem zwłaszcza dla słoni azjatyckich, ale dotyczy również słoni afrykańskich. Zwiększające się populacje ludzi wypierają słonie z zajmowanych od pokoleń przez te zwierzęta terenów. Słonie mają pokoleniową pamięć przestrzenną są zwierzętami, dziennie przemierzają do 80 km, w porównaniu z innymi zwierzętami potrzebują znacznie większych siedlisk ze względu na ich wymagania żywieniowe. Fragmentacja siedlisk i brak korytarzy migracyjnych również ma na nie niekorzystny wpływ. Duża gęstość zaludnienia (w Azji południowej populacja przyrasta w tempie 1-3% rocznie) staje się dla nich problemem, a zwierzęta muszą żyć w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. To rodzi konflikty. Zwierzęta niszczą i wyjadają uprawy, dochodzi do ofiar po obydwu stronach. Trudno pogodzić potrzeby ludzi i słoni na obszarach, gdzie rolnictwo jest dominującą formą użytkowania ziemi. Złagodzenie konfliktów jest jednym z ważniejszych wyzwań dla osób zajmujących się ochroną słoni (oprócz wyznaczania i utrzymania rezerwatów). 

Słoń indyjski, Laos. Fot. Stanislas Fradelizi CC BY-NC-SA 2.0

Słoń indyjski, Laos. Fot. Stanislas Fradelizi/whl.travel CC BY-NC-SA 2.0

Słonie w niewoli

Współcześnie tak jak dawniej wiele słoni przebywa w niewoli. Szacuje się, że jest ich minimum 12 do 15 tysięcy. 1/3 populacji słoni azjatyckich żyje w niewoli. Słonie te znajdują się w ogrodach zoologicznych i cyrkach na całym świecie, wiele z nich pracuje również w turystyce, są wykorzystywane prze obchodach różnych świąt i obrzędach w Azji, wykorzystywane są również do pracy fizycznej. Nie istnieją, żadne międzynarodowe przepisy dotyczące warunków życia słoni w niewoli. Nie szukając daleko, warto zastanowić się, jak wygląda życie słonia w cyrku czy w zoo (w Europie w cyrkach żyje ok. 200 słoni).  Ograniczone miejsce, bolesna i okrutna tresura w cyrku lub nuda w zoo, brak możliwości kontaktu ze zwierzętami swojego gatunku, to dla tak społecznych istot prawdziwa tortura. Przeczytaj historię Mali z filipińskiego zoo. Takich Mali jest na świecie mnóstwo.

Mali

Mali, fot. ETA Asia-Pacific, www.facebook.com/FreeMali

 

Jak pomóc słoniom? 

  • Wpłać darowiznę organizacji zajmującej się ochroną słoni np. The David Sheldrick Wildlife Trust.
  • Dowiedz się co robią te organizacje i w jaki sposób wspierają słonie.
  • Włącz się w jedną z akcji poświęconych słoniom (np. podpisz petycję tu,  lub weź udział w happeningu).
  • Zrezygnuj raz na zawsze z chodzenia do cyrku z tresurą oraz do zoo.
  • Dowiedz się więcej o słoniach, przeczytaj książkę, artykuł, obejrzyj film.
  • Nie kupuj produktów z kości słoniowej, zadeklaruj swoje postanowienie tutaj.
  • Bądź świadomym konsumentem i chroń siedliska słoni, wybierając kawę wybieraj kawę z małych spółdzielni z certyfikatem sprawiedliwego handlu i rezygnuj z produktów zawierających olej palmowy – wielkie plantacje kawy i oleju palmowego zakładane są na terenach będących siedliskami słoni. Kupują drewno wybieraj to z certyfikatem FSC.
  • Zarażaj innych swoją troską o słonie.

 

3-miesięczny słonik

3-miesięczny słonik w rezerwacie dla słoni prowadzonym przez The David Sheldrick Wildlife Trust w Nairobi w Kenii – organizację zajmującą się ochroną słoni i nosorożców oraz ich siedlisk oraz walką z kłusownictwem, fot. Mandy CC BY 2.0

Napisano w Dzień Ochrony Słoni, kwiecień, święta Tagi: , , ,
Grudzień  2017
PWŚCPSN
 12
3
4
56789
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
121314151617
18
192021
222324
25262728293031

Najbliższe święta

18 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Migrantów
20 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Solidarności
20 grudnia 2017
Dzień Ryby
21 grudnia 2017
Przesilenie zimowe

Zapisz się do newslettera

logo_1procent