15 maja

 

Dzień Niezapominajki

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.

Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

niezapominajka

Niezapominajki. Zdjęcie autorstwa Tomasza Sienickiego.

Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd nazwa niezapominajka.

Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest  zainteresowanie najmłodszych ekologią. Starszym święto ma natomiast przypomnieć, że dobre nawyki w stosunku do przyrody, warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.

Jedną z możliwości świętowania tego dnia jest przyłączenie się do działań Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej. Choć nazwa z pozoru może kojarzyć się z walką, jest to akcja jak najbardziej pokojowa. Najczęściej anonimowi aktywiści, czyli grupa kilku chętnych i gotowych poświęcić swój czas ludzi, rusza w miasto. Przy sobie mają narzędzia ogrodnicze, czasem ziemię, ale przede wszystkim nasiona lub sadzonki. Znajdują zaniedbany trawnik, zapomniany ogródek działkowy lub betonowe donice często spotykane w parkach lub na skwerach. Czasem sami takie miejsca nazywają poligonami. I sadzą tam np. kwiaty, takie jak niezapominajki, bratki lub inne, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. miejscy partyzanci dbają nie tylko o to, aby było ładnie, ale również zdrowo i pożytecznie dlatego sadzą także zioła, seler, pomidory, pietruszkę czy inne warzywa, z których okoliczni mieszkańcy mogą później korzystać.

Dzięki aktywistom-partyzantom na brudnym trawniku, któregoś dnia może wyrosnąć piękna łąka. Zapewne ucieszy przechodniów, ale także owady i ptaki. Wszystko to dzięki rzucanym przez nich bombom nasiennym. Każdy taką bombę sam może zrobić używając pięć części gliny, jedną cześć nasion, jedną cześć ziemi. Wszystko mieszamy formujemy małe kulki, suszymy i gotowe! Takimi niepozornymi kulkami możemy pozytywnie zbombardować miasto. Taka forma spędzenia czasu na pewno dobrze zapisze się w pamięci naszych dzieci i nas samych – bo to czas spędzony na powietrzu i w gronie ludzi, którym bliska jest bioróżnorodność.

Zobacz filmową instrukcję tworzenia bomb z nasionami:

Działaniem wspierającym przyrodę może być również wykonanie kul bokashi, które robi się między innymi z gliny, melasy z trzciny cukrowej czy otrąb pszennych. Takie kule przywracają równowagę biologiczną zbiornikom wodnym i są nawozem organicznym dla roślin. Przy okazji rozrzucania kul, można zorganizować świetną wyprawę za miasto.

Świetne są także działania pewnego „wyboistego ogrodnika”. To Steve Wheen, który wynajduje w Londynie dziury w asfalcie, popsute krawężniki, czy nierówności na chodniku i zasypuje je ziemią oraz obsadza roślinami. Swoje miniaturowe ogrody uzupełnia często o drobne elementy, np. ławeczkę, sznurek z praniem, leżak. Wygląda to wszystko niczym kraina wróżek lub krasnali. Obejrzyj jak powstawało jedno z jego mini-dzieł:

Jeśli chcemy pomóc naszej Ziemi to czemu nie w taki sposób, który wywoła uśmiech na twarzy przechodnia? W takich akcjach warto brać udział całymi rodzinami lub z grupą znajomych – nie tylko 15 maja, ale zdecydowanie częściej. Taka aktywność nie wymaga specjalnych umiejętności, a znakomicie zacieśnia więzy i wspiera przyrodę. Może brać w niej udział każdy, bez względu na wiek. Młodzi mogą nauczyć czegoś starszych, a starsi swoim doświadczeniem wesprzeć młodych.

Opracowanie: Izabella Hoffmann

Napisano w Dzień Polskiej Niezapominajki, maj, święta Tagi: , , , , ,
Wrzesień  2017
PWŚCPSN
 123
45678910
1112
13141516
17
181920212223
24
252627282930 

Najbliższe święta

21 września 2017
Międzynarodowy Dzień Pokoju
22 września 2017
Europejski Dzień bez Samochodu
23 września 2017
Święto Plonów, Dożynki: etniczne święto słowiańskie – równonoc jesienna

Zapisz się do newslettera

logo_1procent